Δεν ολοκλήρωσε το θαύμα η Αρσεναλ!

23:39 6/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Τι ματς κι αυτό στο Emirates... Τα πάντα "έδειχναν" ότι η Μίλαν θα περνούσε ένα ευχάριστο απόγευμα στο βόρειο Λονδίνο, μετά το 4-0 του Σαν Σίρο και θα σφράγιζε την παρουσία της στα προημιτελικά του Champions League απλά με την... παρουσία της στο γήπεδο.Κι όμως... Τα παιδιά του Αρσέν Βενγκέρ δεν είχαν σκοπό να πουλήσουν φθηνά το τομάρι τους, με αποτέλεσμα να μας χαρίσουν πολλά λεπτά αγωνίας και ενθουσιασμού. Το τελικό 3-0, με το οποίο οι
κανονιέρηδες επικράτησαν της Μίλαν, μπορεί να μην τους έφτασε για να πάρουν την πρόκριση, έφτασε και με το παραπάνω, όμως, για να κερδίσουν τη συμπάθεια και τη συμπαράσταση όσων παρακολούθησαν την τιτάνια προσπάθειά τους.Οι γηπεδούχοι έδειξαν από πολύ νωρίς τις διαθέσεις τους. Μόλις στο 7', ο Τσάμπερλεϊν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κοσιελνί ανενόχλητος μέσα στην περιοχή με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Το 2-0 ήρθε 19 λεπτά αργότερα από τον Ροζίτσκι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό διώξιμο του Τιάγκο Σίλβα και με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αμπιάτι.Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα στο πρώτο ημίχρονο στο Emirates. Κατι η λυσασμένη προσπάθεια των γηπεδούχων, κάτι ο εκνευριστικός θόρυβος που έκαναν οι φίλαθλοι της Αρσεναλ και οι ιταλοί δεν ήξεραν πού βρίσκονταν και πού πατούσαν.Αποτέλεσμα να έρθει το 3-0 πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το 45λεπτο. Ο Τσάμπερλεϊν γκρεμίστηκε μέσα στην περιοχή και στο 43' ο Φαν Πέρσι δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα, στέλνοντας την ομάδα του ένα γκολ μακριά από την συγκλονιστική ανατροπή.Μία ανατροπή που τελικά, όμως, δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν ισορρόπησε την κατάσταση κι έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, όμως σε πολύ μεγάλο βαθμό χρωστάει την πρόκρισή της στον τερματοφύλακά της, Κριστιάν Αμπιάτι, ο οποίος στο 59' πραγματοποίησε μια απίστευτη επέμβαση.Ο Ζερβίνιο έκανε το σουτ, ο ιταλός πορτιέρο δεν έδιωξε καλά και η μπάλα στρώθηκε στον Φαν Πέρσι, ο οποίος το μοναδικό που χρειαζόταν να κάνει ήταν να την σπρώξει στα δίχτυα. Αντ' αυτού, ο ολλανδός κατάφερε να την στείλει πάνω στον Αμπιάτι, ο οποίος έγινε ο ήρωας του παιχνιδιού.Αρσεναλ (Βενγκέρ): Σέζνι, Σανιά, Βερμάελεν, Κοσιελνί, Γκιμπς, Ροζίτσκι, Σονγκ, Φαν Πέρσι, Γουόλκοτ, Τσάμπερλεϊν (75' Σαμάκ), ΖερβίνιοΜίλαν (Αλέγκρι): Αμπιάτι, Μεξές, Μεσμπά, Αμπάτε, Τιάγκο Σίλβα, Φαν Μπόμελ, Νοτσερίνο, Εμάνουελσον, Ιμπραϊμοβιτς, Ρομπίνιο, Ελ Σααράουι (69' Ακουιλάνι)