Διατήρησε εύκολα το αήττητο ο Ολυμπιακός, 17-5 τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο στην Α1 ανδρών και την παράδοση κόντρα στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας στο ντέρμπι "αιωνίων" με 17-5 στο Παπαστράτειο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 3-0, προτού ο Παπαδόγκωνας πετύχει το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού στο πρώτο οκτάλεπτο. Στην συνέχεια,
η διαφορά άνοιξε στα πέντε γκολ για τους ερυθρόλευκους (7-2).Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι πράσινοι μείωσαν τη διαφορά στα τρία γκολ (4-7) με γκολ του Γιώργου Αφρουδάκη στον παίκτη παραπάνω, όμως με ένα σερί 5-0 ο Ολυμπιακός τελείωσε τον αγώνα.Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Φουντούλης με πέντε γκολ, ενώ ο Χριστόδουλος Κολόμβος πρόσθεσε τέσσερα, τα δύο εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο του ματς.Τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός κινδυνεύει να χάσει την τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, αν το Αργοστόλι νικήσει την Κυριακή (14/4) τον ΝΟ Πατρών στη Νέα Σμύρνη.Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-2, 6-2, 4-0.Ολυμπιακός (Θοθωρής Βλάχος): Δεληγιάννης, Δερβίσης, Μάζης 2, Καπότσης 2, Φουντούλης Ι. 4, Ποντικέας 1, Μπλάνης 1, Ντόσκας 1, Μουρίκης, Κολόμβος 4, Μάγιαρακ 1, Σχίζας 1, Φλώρος, Καλογεράκος, Αργυρόπουλος.Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Λέντζος, Σιδέρης, Γερακοδης, Κόχειλας Ν. 1, Κουρλιάφτης, Δερμιτζάκης Δ.1, Παπαδόγκωνας 2, Κονταξής, Αφρουδάκης Γ. 1, Αφρουδάκης Ζ., Κατσαούνης, Δερμιτζάκης Χρ., Παρασκευόπουλος.