Διπλό στη Μόσχα η Αντερλεχτ

Αφεντικό του ομίλου της ΑΕΚ στο Europa League, γίνεται για τα καλά η Αντερλεχτ, μετά τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς. Οι βέλγοι επικράτησαν 2-0 της Λοκομοτίβ στη Μόσχα. Ο... δήμιος της ΑΕΚ στο ματς της πρεμιέρας, Ματίας Σουάρες, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ντιεμερσί Κομπανί στο 71'.Οι ρώσοι είχαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα την υπεροχή (ενδεικτικό το 12-2 στα κόρνερ), ωστόσο δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.Η Αντερλεχτ είναι η μοναδική ομάδα του ομίλου με δύο νίκες και ό,τι κι αν γίνει στο ματς της ΑΕΚ με τη Στουρμ, που βρίσκεται σε εξέλιξη αυτή την ώρα (0-0 στο ημίχρονο), θα έχει απόσταση τριών βαθμών από τον δεύτερο της βαθμολογίας.Την ερχόμενη αγωνιστική πάιζει ξανά εκτός, αυτή τη φορά στο Γκρατς με τη Στουρμ. Η Λοκομοτίβ, απ' την άλλη, υποδέχεται την ΑΕΚ στη Μόσχα.