Δώστε της την κούπα από τώρα!

23:33 1/5/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με επίδειξη δύναμης η Μπάγερν νίκησε με 3-0 και στην Ισπανία την Μπαρτσελόνα επιβεβαιώνοντας πως αυτή τη στιγμή είναι το νούμερο 1 φαβορί για την κατάκτηση του Champions League. No Messi, no party... O Αργεντίνος που προερχόταν από τραυματισμό δεν έπαιξε λεπτό, οι μπλαουγκράνα ήταν ακίνδυνοι σ' όλο το ματς και οι Βαυαροί έκαναν... πάρτι στο Καμπ Νου διασύροντας τους Καταλανούς. H αλήθεια είναι
πως έτσι όπως είχαν διαμορφωθεί τα αποτελέσματα στα πρώτα παιχνίδια των ημιτελικών ο γερμανικός τελικός ήταν το πιο πιθανό. Η Ντόρτμουντ καθάρισε, έστω κι αν αγχώθηκε το βράδυ της Μ. Τρίτης στο Μπερναμπέου, όταν η Ρεάλ σκόραρε δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο και περίμενε την Μπάγερν.Oι Βαυαροί με το 4-0 του πρώτου αγώνα είχαν σαφές προβάδισμα, αλλά θα περίμενε κανείς μια αντίδραση από την Μπαρτσελόνα. Μια αντίδραση που δεν ήρθε ποτέ. Μάλιστα, όταν έγιναν γνωστές οι ενδεκάδες καμιά ώρα πριν την έναρξη του ματς με τον Μέσι να βρίσκεται στον πάγκο, οι πιθανότητες για να μην αλλάξει το... έργο αυξήθηκαν κατακόρυφα.Αλλά και πάλι Μπαρτσελόνα είναι αυτή. Περίμενες να δεις κάτι. Εχει τόσους αστέρες στην σύνθεσή της. Φευ όμως... Οι Καταλανοί αποδείχθηκαν... γατάκια μπροστά στους Γερμανούς που έκαναν... περίπατο στο Καμπ Νου, σκοράροντας τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο και χάνοντας ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.Το πρώτο 45λεπτο θα 'λεγε κανείς πως δεν έγινε ποτέ. Ελάχιστα πράγματα θα έχουμε να θυμόμαστε, αφού η μεγάλη φάση απουσίαζε μπροστά από τις δύο εστίες. Κι ενώ όλοι περίμεναν μια αντίδραση, κυρίως από τους γηπεδούχους με την έναρξη του β' μέρους, ώστε να πάρει και λίγο... φωτιά το ματς, είδαμε τον Ρόμπεν να σκοράρει στο 48' και να τελειώνει ουσιαστικά το ματς!Το γκολ του Ολλανδού έβαλε ταφόπλακα στις όποιες επιδιώξεις των Καταλανών, που από ένα σημείο κι έπειτα τα παράτησαν. Ο Βιλανόβα άρχισε να βγάζει τους βασικούς (Τσάβι, Ινιέστα) και να βάζει παίκτες με λίγο έως καθόλου χρόνου πετώντας λευκή πετσέτα. Οι Βαυαροί όμως δεν συγχωρούν και δεν σταματούν. Στο 72' ο Πικέ με στραβοκλωτσιά από γύρισμα του Ριμπερί έκανε το 0-2 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 76' με προσωπική ενέργεια και σέντρα του Ριμπερί, που κατέληξε στα δίχτυα με κεφαλιά του Μίλερ.Το Καμπ Νου για πρώτη φορά ίσως άρχισε να αδειάζει προ της ώρας του με τους απογοητευμένους φιλάθλους της Μπαρτσελόνα να μην αντέχουν την αποκαθήλωση της ομάδας τους. Την ίδια ώρα οι εκδρομείς φίλοι της Μπάγερν έστηναν τρελό πάρτι στις εξέδρες και περίμεναν τους παίκτες της αγαπημένης τους ομάδας να πανηγυρίσουν στο φινάλε την μεγάλη νίκη πρόκριση στον τελικό του Champions League, που θα τεθούν αντιμέτωποι με τους συμπατριώτες τους της Ντόρτμουντ.Μπαρτσελόνα (Τίτο Βιλανόβα): Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Μπαρτρά (86’ Μοντόγια), Αντριάνο, Φάμπρεγκας, Τσάβι (56’ Αλέξις), Ινιέστα (64’ Τιάγκο), Σονγκ, Βίγια, Πέδρο.Μπάγερν (Γιούπ Χάινκες): Νόιερ, Λαμ (77’ Ραφίνια), Φαν Μπούιτεν, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ (74’ Τίμοστσουκ), Σβαϊνστάιγκερ (66’ Γκουστάβο), Ρόμπεν, Μίλερ, Ριμπερί, Μάτζουκιτς.