Δύο στα δύο ο Κολοσσός, πέρασε από τα Ιλίσια

Με όπλο του την άμυνα και πρώτο σκόρερ τον Τσαλδάρη, ο Κολοσσός πέρασε νικηφόρα από τα Ιλίσια, όπου επικράτησε με 65-49 του Ηλυσιακού.Καλό ματς έγινε στα Ιλίσια, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο - πόντο στο δεκάλεπτο (16-17). Ο Κολοσσός άρχισε να βρίσκει ρυθμό από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα και κατάφερε, με κορυφαίο τον Τσαλδάρη, να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με πέντε (28-33, 20`).Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο. Επαιξε καλή άμυνα και με τον Ντόλαρντ έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 14 πόντους (47-33). Ο Ηλυσιακός, πάντως, κατάφερε με τον Σκοτ να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας στους 8 (41-49, 30`).Ο Κολοσσός, ωστόσο, δεν είχε διάθεση για περιπέτειες και κατάφερε να "καθαρίσει" το ματς. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε η διαφορά ήταν στους 18 πόντους (63-45) και οι γηπεδούχοι δεν έμοιαζαν ικανοί να αντιδράσουν.Ετσι ο Κολοσσός έκανε το 2 στα 2, ενώ ο Ηλυσιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.