Δυσκολεύει η παραμονή για τον Παναθηναϊκό, 0-3 από τον ΑΟ Κηφισιάς

Η Κηφισιά πήρε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη με 3-0 σετ, για την 19η αγωνιστική της Α1 ανδρών και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Aντίθετα, ο Παναθηναϊκός έμεινε στάσιμος στους 15 βαθμούς και η κατάσταση για την παραμονή του έγινε ακόμα πιο δύσκολη.Η Κηφισιά ήταν καλύτερη στο σερβίς τακτικής, είχε καλύτερη
ανάπτυξη και κυρίως έπαιξε πιο ελεύθερα από τον Παναθηναϊκό που παρουσιάστηκε αγχωμένος και με τον Λιβαθηνό να αγωνίζεται βασικός μόνο στο δεύτερο σετ, καθώς μια θλάση στο γαστροκνήμιο τον έχει κρατήσει εκτός προπονήσεων. Η Κηφισιά ξέφυγε με 10-5 στο πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 16-16 χάρις την πολή καλή παρουσία από Πρωτοψάλτη, Γουόκερ, ενώ με τη βοήθεια και των οπαδών του κράτησε ισχνό προβάδισμα με 18-17 και 19-18. Με πρωταγωνιστή θετικών και αρνητικών ενεργειών των Πρωτοψάλτη που πήρε όλο τον αγώνα πάνω του έφεραν τον Παναθηναϊκό σε πλεονεκτική θέση 22-21, όμως, η Κηφισιά με δύο καλές άμυνες, μία κόντρα επίθεση του Μπέλλου και ένα λάθος των γηπεδούχων έκανε πολύτιμο σερί 3-0 και ξέφυγε 24-22. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 24-23 και ο Παπαγγελόπουλος τελείωσε το σετ για την Κηφισιά 25-23.Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός έγινε πιο νευρικός και παρά την είσοδο του Λιβαθηνού στη θέση του Λιόντα δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό αφού και η υποδοχή δεν είχε ποιότητα. Η Κηφισιά απέκτησε ρυθμό και έκανε ότι ήθελε στον αγώνα ξεφεύγοντας με 8-4, 20-12 και 24-14.Η αντίδραση του Παναθηναϊκού κράτησε μέχρι το 9-9 του τρίτου σετ. Οι πράσινοι ήταν εκτός ρυθμού, το σερβίς τους αντιμετωπίστηκε με ευκολία από Καριπίδη, Ταμπουρατζή και Σοάρες και η Κηφισιά με σερί 3-0 ξέφυγε 17-13 αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι το τέλος χάρις και το αποτελεσματικό σερβίς που απέφερε 5 άσσους στο τρίτο σετ.Τα σετ: 23-25, 14-25, 16-25Παναθηναϊκός (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 14 (13/28, 1 μπλοκ), Λιόντας 3 (2/3, 1 άσσος),  Ιωάννου, Πρωτοψάλτης 9 (8/16, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Βόγκελ 4 (0/5, 4 μπλοκ), Στίγγας 6 (3/4, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 35% υπ. - 24% άριστες) / Λιβαθηνός, Μανιόπουλος 3 (2/8, 1 μπλοκ). ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ντε Σόουζα 5 (2/10, 3 άσσοι, 43% υπ.), Παπαγγελόπουλος 10 (8/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (6/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέλλος 11 (10/22, 1 μπλοκ), Καριπίδης 6 (6/14, 45% υπ.)/ Ταμπουρατζής -λ (30% υπ. - 20% άριστες), Καλαϊτζίδης, Ρεζκ, Δεληπρίμης.