Δύσκολη πρόκριση για Φοίνικα, 3-2 την Λαμία

22:16 7/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Φοίνικας Σύρου, μετά από συναρπαστικό νοκ άουτ αγώνα 2,5 ωρών για τις θέσεις 5-8, νίκησε τον ΓΣ Λαμίας με 3-2 και πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τον Αρη με πλεονέκτημα έδρας. Ο Φοίνικας με τον Αρη θα αναμετρηθούν για τις θέσεις 5-6 στις δύο νίκες και με πρώτο αγώνα στην έδρα της ομάδας που έχει τερματίσει χαμηλότερα στη βαθμολογία (ο Αρης με πρώτο αγώνα στη Μίκρα) αλλά στη συνέχεια αν χρειαστούν δύο ματς θα γίνουν στη Σύρο.Ο ΓΣ Λαμίας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις
του στην Α1 ανδρών με την όγδοη θέση (εξασφαλίζει την είσοδο της στην 8άδα για όγδοη σεζόν), ενώ οριστικά στην έβδομη θέση τερματίζει ο ΑΟ Κηφισιάς, που λίγο νωρίτερα ηττήθηκε από τον Αρη με 1-3 σετ.Ο Φοίνικας με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να αγωνίζεται για πρώτη φορά κόντρα στην παλιά του ομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σε αναμέτρηση που θύμισε αυτή της κανονικής περιόδου όπου η μαχητική Λαμία παρότι βρέθηκε πίσω οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση τους. Καθοριστικό ήταν το τέταρτο σετ, όπου ο Φοίνικας έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ όταν ήταν μπροστά μέχρι και με +3 (16-13), αλλά η Λαμία έκανε ανατροπή και ισοφάρισε.Στο πρώτο σετ, η Λαμία μπήκε δυνατά με σερβίς του Κόμελ και προηήθηκε 3-1, όμως ο Φοίνικας απάντησε με τα σερβίς του Ντορνέλας (3-3) και με τους Κόβατς, Λάππα σε κέφια ξέφυγε με δύο πόντους (10-8) και αργότερα 16-14 ενώ με λάθη του Φιλίπας και του Χριστοφορίδη έγινε το 18-14 και η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.Στο δεύτερο σετ, η Λαμία έκανε σερί 4-0 με τον εξαιρετικό Κόμελ (8-2) ενώ στο 6-2 έγινε διακοπή διότι άνοιξε η μύτη του Γκαρά από χτύπημα της μπάλας στο πρόσωπό του.Οι ρουμελιώτες με καλό σερβίς πίεσαν τους συριανούς που έκαναν διαδοχικά λάθη και η διαφορά ανέβηκε στο 17-10 μέχρι που η Λαμία ισοφάρισε 1-1 σετ.Στο τρίτο σετ ξεκίνησε ο Τακουρίδης βασικός κεντρικός στη θέση του Θάνου και το ξεκίνημα του Φοίνικας ήταν εκρηκτικό με προβάδισμα 7-1 μετά από διαδοχικά μπλοκ. Η διαφορά έφτασε στο +9 (19-10) ενώ ο Κόμελ δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 23-13 που διαμαρτυρήθηκε και ο Φοίνικας έκανε ξεκούραστα το 2-1 σετ.Στο τέταρτο σετ ξεκίνησε βασικός ο Νικηφορίδης αντί του Λάππα και ο Φοίνικας έδειξε ανανεωμένος με προβάδισμα 6-2. Οι συριανοί κρατούσαν τη διαφορά μέχρι το 16-13 αλλά η Λαμία δεν είχε την τελευταία της λέξη.Με τον Σφενδυλάκη να κερδίζει σημαντικές μονομαχίες και τον Φιλίπας να τελειώνει κόντρα επιθέσεις η Λαμία ισοφάρισε 18-18 Μία άουτ επίθεση του Νικηφορίδη έκανε το 19-18 για τους ρουμελιώτες ενώ η διαφορά άνοιξε με επίθεση του Κόμελ (22-20) και ατομικό μπλοκ του Σφενδυλάκη στον Τακουρίδη (23-20).Ο Σφενδυλάκης που ήταν από τους κορυφαιους μαζί με τον Φιλίπας τελείωσαν τους καθοριστικούς πόντους για τη Λαμία.Ο Φοίνικας, με δύο συνεχόμενα μπλοκ Σουλτανόπουλου, Ντορνέλας και άουτ επίθεση του Κόμελ ξέφυγε με 4-1 στο καθοριστικό πέμπτο σετ κι εκεί ο πασαδόρος της Λαμίας Μανώλης Δημητριάδης αποβλήθηκε από τον αγώνα με κόκκινη – κίτρινη ύστερα από έντονες διαμαρτυρίες προς τον Μυλωνάκη και την Λεμονιά Μουλά.Πασαδόρος μπήκε ο Κώστας Καρβούνης ια τη Λαμία η οποία μείωσε σε 5-3 αλλά με δύο πόντους του Σουλτανόπουλου (πρώτος χρόνος και μπλοκ) και κόντρα επίθεση του Ντορνέλας το σκορ εκτοξεύτηκε στο 8-3 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.Τα σετ: 25-20, 20-25, 25-14, 22-25, 15-6.Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 14π. (6/8, 6 μπλοκ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 2 (2 άσσοι), Κοβάσεβιτς 13 (11/17, 2 μπλοκ, 55% υπ.), Ντορνέλας 21 (19/38, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Λάππας 10 (10/22, 68% υπ.) / Γκαράς (λ. - 86% υπ., 64% άριστες), Νικηφορίδης 7 (6/14, 1 μπλοκ, 100% υπ.), Τακουρίδης 10 (6/10, 4 μπλοκ).ΓΣ Λαμίας (Κατσιγιάννης): Χριστοφορίδης 6π. (4/10, 2 μπλοκ), Κόμμελ 20 (16/31, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Χαντ 10 (8/26, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (1 άσσος), Φιλίπας 19 (16/32, 2 μπλοκ, 1 άσσος)< Σφενδυλάκης 10 (8/9, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 61% υπ., 39% υπ. άριστες), Δραγκίδης, Καρβούνης.