Έχει πάρει φόρα η Τότεναμ

Η Τότεναμ κατάφερε με δύο γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να ανατρέψει το εις βάρος 1-0 και να πάρει τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Σάντερλαντ, που την φέρνει, έστω και προσωρινά, στην 3η θέση της Πρέμιερ Λιγκ. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη για τα "σπιρούνια", μετά το 4-0 μέσα στην Άστον Βίλα την περασμένη Τετάρτη.Η Τότεναμ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και έχασε μεγάλες ευκαιρίες να πάρει κεφάλι στο σκορ, με σημαντικότερη το δοκάρι του Αντεμπαγιόρ στο 30'.Η Σάντερλαντ, όμως,
ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ, χάρη σε γκολ του Τζον Ο'Σέι, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων.Στην επανάληψη, τα "σπιρούνια"... επέβαλαν την τάξη, αφού μέσα σε τρία λεπτά (48'-51') κατάφεραν αρχικά με αυτογκολ του Κουεγιάρ να ισοφαρίσουν, και ύστερα να κάνουν την ολική ανατροπή με ωραία προσπάθεια του Λένον.Η εικόνα του αγώνα στη συνέχεια παρέμεινε ίδια, με την Τότεναμ να χάνει μεγάλες ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της και τη Σάντερλαντ να δυσκολεύεται να "απαντήσει" στα δύο γρήγορα γκολ της ομάδας του Αντρέ Βίλας Μπόας.Έτσι, η Τότεναμ έφτασε σε μία ακόμη νίκη που την φέρνει προσωρινά στην τρίτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την Μάντσεστερ Σίτι και έναν πάνω απ'τη Τσέλσι, που έχει δύο ματς λιγότερα.Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:29/12/2012Σάντερλαντ-ΤότεναμΣτόουκ-ΣαουθάμπτονΡέντινγκ-Γουέστ ΧαμΝόριτς-Μάντσεστερ ΣίτιΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ ΜπρομΦούλαμ ΣουόνσιΆστον Βίλα-ΓουίγκανΆρσεναλ-Νιούκαστλ30/12/2012Έβερτον-ΤσέλσιΚΠΡ-Λίβερπουλ