Εδειξε σημάδια ζωής...

Η είσοδος του Σισοκό στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε πνοή, δημιουργία και έκανε πιο επιθετικό τον... αναιμικό Παναθηναϊκό του πρώτου 45λέπτου και με τον Τοτσέ στην μοναδική φορά που πήρε σωστά την μπάλα να τη στέλνει στα δίχτυα, οι πράσινοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τη Τότεναμ για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League, δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης... Με 4-3-3 και αρκετές εκπλήξεις παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ζεσουάλδο Φερέιρα
απέναντι στην Τότεναμ. Ο Καρνέζης ήταν κάτω από την εστία, με τετράδα στην άμυνα τους Σεϊταρίδη, Τριανταφυλλόπουλο, Πίντο και Βύντρα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Ο Βιτόλο ήταν το καθαρόαιμο αμυντικό χαφ, με τον Μαρίνο εσωτερικό μέσο δεξιά και τον Ζέκα αριστερά. Οι Κουίνσι και Χριστοδουλόπουλος άλλαζαν συνεχώς πλευρές στην επίθεση, με τον Τοτσέ να αγωνίζεται στην κορυφή.Η Τότεναμ ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τον Ντεφόε μοναδικό επιθετικό, έχοντας από πίσω του την τριπλέτα, Ντέμπσεϊ, Λένον και Μπέιλ. Οι Πετεινοί είχαν τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα, αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Καρνέζη. Οχι τόσο λόγω της καλής ανασταλτικής λειτουργείας των πρασίνων, όσο επειδή δεν... πάτησαν και ιδιαίτερα το πόδι στο γκάζι. Πρώτη καλή στιγμή για τους Λονδρέζους ήταν το φάουλ του Ντέμπσεϊ στο 21ο λεπτό, που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 27' από λάθος του Σεϊταρίδη στην επίθεση ο Λένον έκανε το σουτ με τον Καρνέζη να αποσοβεί τον κίνδυνο.Οι πράσινοι έγιναν απειλητικοί στο 31' ύστερα από κάθετη του Κουίνσι στον Χριστοδουλόπουλο, όμως ο Γιορίς βγήκε έγκαιρα στα πόδια του Λάζαρου και μπλόκαρε τη μπάλα. Κι ενώ ο Παναθηναϊκός άρχιζε να πατά καλύτερα στο γήπεδο ήρθε το γκολ της Τότεναμ στο 35'  να τον ρίξει στα... τάρταρα. Από φάουλ του Χάντλστοουν σαν κοντινό κόρνερ, ο Ντόουσον στο πρώτο δοκάρι πήρε την γυριστική κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι πρώτες μουρμούρες έκαναν την εμφάνισή τους στην κερκίδα, ενώ και οι παίκτες άρχισαν να πέφτουν ψυχολογικά, με συνέπεια μέσα σε δύο λεπτά (37', 39') η Τότεναμ να χάσει δύο καλές ευκαιρίες με τον Μπέιλ και τον Χάντλστοουν, αλλά ο Καρνέζης αποσόβησε τον κίνδυνο.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φερέιρα αντικατέστησε τον Μαρίνο με τον Σισοκό κάνοντας πιο δημιουργικό τον Παναθηναϊκό και μετατρέποντας το σύστημα σε 4-2-3-1 με τον Σισόκο να παίζει δεξί "φτερό" τον Κουίνσι αριστερό και τον Λάζαρο σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Τοτσέ. Οι πράσινοι πήραν λίγο τα πάνω τους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, κάνοντας 2-3 επισκέψεις στα καρέ της Τότεναμ με πρωταγωνιστές τον Γκανέζο και τον Ιβοριανό άσο.Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση στο 78ο λεπτό με τον Χοσέ Τοτσέ. Ο Σείταρίδης έβγαλε την κάθετη για τον Ισπανό, ο οποίος έστω και πιεζόμενος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 και βάζοντας... φωτιά στους 20.000 οπαδούς του Τριφυλλιού που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. Ο Τοτσέ βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής δύο λεπτά αργότερα, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ. Ο Φερέιρα έριξε στο 85' και τον Μαυρία στο ματς αντί του Λάζαρου και οι πράσινοι έψαξαν το νικητήριο γκολ, αλλά αυτό δεν ή