Εκανε... σεφτέ ο Αστέρας

21:10 1/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ενα... αυτογκόλ του Δεληζήση στο 51ο λεπτό κι ένα τέρμα του Μπαράλες στο 90ό, ήταν εκείνα που χάρισαν την πρώτη νίκη του Αστέρα στο πρωτάθλημα, με τους Αρκάδες να επικρατούν σ' ένα κακό ματς, δίχως πολλές φάσεις 2-0 του Απόλλωνα στην Τρίπολη.Ο Σάκης Τσιώλης παρέταξε τον  Αστέρα με τον Ερνάντεζ στο τέρμα τους Τσαμπούρη και Ζαραδούκα στα δύο άκρα, τους Ζησόπουλο - Γκόιαν στοπερ, οι Ουσέρο - Κοντοές  αμυντικά χαφ, Μπακασέτας - Ντε Μπλάσις στα άκρα της επίθεσης, ο Ναβάρο ως επιτελικός και σέντερ φορ
ο Μπαράλες. Ο Αλέκος Βοσνιάδης από την πλευρά του κατέβασε τον Απόλλωνα με τον Τζόρβα στην εστία, τους  Αργυρόπουλο - Παντελιάδη πλάγια μπακ, τους Παπαζαχαρία - Δεληζήση στόπερ, ο Αλβάρεζ κόφτης με τους Κόρμπο και Καμαρά μπροστά του, Γκουέλα - Τσιλιγκίρης στα πλάγια της επίθεσης και ο Πετρόπουλος σέντερ φορ.Το ματς ήταν πολύ κακό και η μοναδική αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος ήταν στο 42ο λεπτό για τον Αστέρα. Από σέντρα του Ναβάρο, κεφαλιά του Μπαράλες μέσα από την περιοχή ο Τζόρβας απέκρουσε και ο Μπακασέτας που πήρε το ριμπάουντ από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ!Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τους Αρκάδες, που προήλθε από παίκτη του... Απόλλωνα! Συγκεκριμένα, στο 51' ο Κοντοές έκανε την σέντρα και ο Δεληζήσης στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στην εστία της ομάδας του κάνοντας το 1-0 για τον Αστέρα.Στο 90ό λεπτό, ο Μπαράλες κλείδωσε τη νίκη για τον Αστέρα, αφού διέσχισε το μισό γήπεδο και βγήκε σε θέση τετ α τετ νικώντας τον Τζόρβα και κάνοντας το τελικό 2-0 για την ομάδα της Τρίπολης.Κάπως έτσι, ο Αστέρας πετυχαίνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Απόλλωνας μετά το τρίποντο στην πρεμιέρα επί του Αρη, μετράει δύο ήττες στα εκτός έδρας ματς που έδωσε σε Γιάννενα και Τρίπολη.Αστέρας Τρίπολης (Τσιώλης): Ερνάντεζ, Τσαμπούρης, Ζαραδούκας, Γκοϊάν, Κοντοές, Ουσέρο, Ζησόπουλος, Ντε Μπλάσις, Ναβάρο (86’ Γκρατσίνι), Μπακασέτας (46’ Καράσκο), Μπαράλες.Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Παντελιάδης, Παπαζαχαρίας, Δεληζήσης, Άλβαρεζ, Κόρμπος (84’ Μπλάζεκ), Πετρόπουλος, Τσιλιγκίρης (76’ Μίνγκας), Γκουέλα, Καμαρά (54’ Έγκον).