Εκλεισε θέση για το Final 4 η Μπαρτσελόνα

Οι ρώσοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και ήταν μπροστά στο σκορ σε ολόκληρο το πρώο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενοι κυρίως την καλή εμφάνιση του Χένρι Ντόμερκαντ, αλλά και την αστοχία της Μπάρτσα (34-28, 20`).Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι καταλανοί σοβαρεύτηκαν και πήραν το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου με συνεχόμενους πόντους του Χουάν Κάρλος Ναβάρο (46-45, 30`).Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο, η Μπάρτσα εμφανίστηκε ακόμη καλύτερη και εκτός από την περιφέρεια, πήρε πόντους και μέσα από τη ρακέτα, κυρίως από τον Βάσκεθ, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 10 (60-50), τρία λεπτά πριν από τη λήξη.Στα λεπτά που απέμεναν οι παίκτες του Πασούτιν δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και η Μπαρτσελόνα, επικράτησε με 67-56, σφραγίζοντας την πρόκρισή της στο Final 4 της Πόλης (11 με 13 Μαϊου).