Εκλεισε θέση στα πλέι οφ ο ΠΑΟΚ

Στίγκερς κερνούσε, Παππάς έπεινεΟ ΠΑΟΚ βασίστηκε στην περιφερειακή γραμμή του στο πρώτο ημίχρονο, καθώς Νίκος Παππάς και Ντάντε Στίγκερς τελείωσαν τις περισσότερες επιθέσεις που ανέλαβαν. Με χαρακτηριστικό γεγονός ότι οι δύο παίκτες πέτυχαν τους 22 από τους 38 πόντους του Δικεφάλου στο πρώτο μέρος και κάπως έτσι καλύφθηκε η αδυναμία του ΠΑΟΚ κάτω από τα καλάθια. Κι αυτό διότι ο ΚΑΟΔ
μάζεψε τα διπλάσια ριμπάουντ στο πρώτο μέρος, έκανε όμως και τα τετραπλάσια λάθη.Στο παιχνίδι, το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλο ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό στην άμυνα στο πρώτο εξάλεπτο (14-7), ενώ επιθετικά πήρε βοήθειες από τον Παππά. Εχοντας αρκετές δεύτερες επιθέσεις - λόγω των επιθετικών ριμπάουντ - ο ΚΑΟΔ ροκάνισε τη διαφορά και ισορρόπησε τη κατάσταση στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-20), για να περάσει και μπροστά (22-23, 13'), χάρη σε ένα τρίποντο του Κιτσούλη. Κάπου εκεί όμως, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε και πάλι την άμυνά του κι έγραψε ένα επιμέρους σκορ 16-6 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, εισπράττοντας πολλά από τον Στίγκερς. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38-29 υπέρ του ΠΑΟΚ.Το τελείωσε με άμυνα και ψηλούςΣτο πρώτο ημίχρονο, οι ψηλοί του ΠΑΟΚ είχαν μέτρια παρουσία, στο τρίτο δεκάλεπτο όμως φρόντισαν ουσιαστικά να «τελειώσουν» το παιχνίδι. Κι αυτό διότι ήταν καταλυτική η παρουσία τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Επιθετικά, Ντικούδης, Αλεξιτς και Πέτγουεϊ έδωσαν τους 13 από τους 22 πόντους του ΠΑΟΚ σε αυτή τη περίοδο, ενώ αμυντικά έκαναν εξαιρετική δουλειά, μη αφήνοντας τον ΚΑΟΔ να πετύχει περισσότερους από 14 πόντους.Ετσι η διαφορά σταδιακά αυξανόταν (42-30, 24'), για να φθάσει στα επίπεδα των 17 πόντων (60-43) με το τέλος της περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό ότι με το τέλος της 3η περιόδου ο ΚΑΟΔ είχε 16/47 σουτ, αφού εκτός του Μπένα που είχε επαφή με το αντίπαλο καλάθι - και πέτυχε τους 10 από τους 14 πόντους της ομάδας του στο 3ο δεκάλεπτο - οι υπόλοιποι έσπασαν τα καλάθια.Στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύτηκε το κενό διάστημα του ΠΑΟΚ, μείωσε σε 62-49, αλλά εκεί, πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Μπόγιοβιτς έδωσαν και πάλι αέρα 18 πόντων στον Δικέφαλο (67-49, 36'), δίνοντας τυπικό χαρακτήρα στη συνέχεια