Εντος έδρας ήττες για Γιούβε, Φιορεντίνα, νίκη για Μίλαν

18:03 6/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Θύματα έκπληξης έπεσαν οι Γιουβέντους και Φιορεντίνα, που γνώρισαν εντός έδρας ήττες από τις Σαμπντόρια και Πεσκάρα αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A. Τρίποντα για Μίλαν, Πάρμα, Τζένοα και Κιέβο.Παρά το γεγονός ότι έχανε από το 24' με 0-1 και έπαιζε με 10 παίκτες από το 32', η Σαμπντόρια, με πρωταγωνιστή τον Ικάρντι, έκανε επική ανατροπή στο Τορίνο και επικράτησε με 2-1 της Γιουβέντους!Στο 24', ο Τζιοβίνκο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ οκτώ λεπτά
μετά, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, αφού έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπεράρντι.Ωστόσο, η ομάδα της Γένοβας βρήκε τον τρόπο στο 54' να φέρει το ματς στα ίσια, με τον Ικάρντι να εκμεταλλέυεται την κακή αμυντική λειτουργία της Γιούβε, να νικάει τον Μπουφόν και να κάνει το 1-1.Στην συνέχεια, οι μπιανκονέρι αύξησαν την πίεση τους, αλλά παράλληλα είχαν σοβαρά αμυντικά προβλήματα, με τον Ικάρντι να τα εκμεταλλεύεται για δεύτερη φορά στο 69' και να δίνει το προβάδισμα στην Σαμπντόρια με 2-1!Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η νεοφώτιστη κράτησε το υπέρ της 2-1 και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Serie A.Εντος έδρας ήττα-σοκ γνώρισε και η Φιορεντίνα, που έχασε με 0-2 από την νεοφώτιστη Πεσκάρα στο Αρτέμιο Φράνκι. Οι γηπεδούχοι ήταν κυριάρχοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν μπορούσαν να νικήσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων.Η Πεσκάρα εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους και στο 57' άνοιξε το σκορ με τον Τζόναθας, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσέλικ διπλασίασε το προβάδισμα των νεοφώτιστων, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό 2-0.Η Μίλαν μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε τελικά να κάμψει την αντίσταση της Σιένα, παίρνοντας την νίκη με 2-1 στο Τζιουζέπε Μεάτσα. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, ο Κρκιτς άνοιξε το σκορ για τους ροσονέρι στο 67', ενώ στο 80' ο Πατσίνι, με πέναλτι, διπλασίασε το προβάδισμα της Μίλαν. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 1-2 στο 87', με τον Παολούτσι να διαμορφώνει το τελικό σκορ.Με πρωταγωνιστή τον Μποριέλο, που πέτυχε και τα δύο γκολ, η Τζένοα πήρε πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, επικρατώντας με 2-0 της Μπολόνια εντός έδρας.Με γκολ του Αμάουρι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Πάρμα πήρε την νίκη με 2-1 επί της Παλέρμο στο Ενιο Ταρντίνι, ενώ η Κιέβο, με γκολ του Κόφι από το 37', επικράτησε με 1-0 της Αταλάντα στην Βερόνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:Σάββατο (5/1)Κατάνια - Τορίνο 0-0Λάτσιο - Κάλιαρι 2-1 (79' Κονκό, 86' πέν. Καντρέβα - 62' Σάου)Κυριακή (6/1)Ουντινέζε - Ιντερ 3-0 (63', 79' Ντι Νατάλε, 75' Μουριέλ)Φιορεντίνα - Πεσκάρα 0-2 (57' Τζόναθας, 90'+1' Τσέλικ)Κιέβο Βερόνα - Αταλάντα 1-0 (37' Κόφι)Τζένοα - Μπολόνια 2-0 (57', 73' Μποριέλο)Πάρμα - Παλέρμο 2-1 (62' Μπελφοντίλ, 90'+3' Αμάουρι - 85' Μπουντάν)Μίλαν - Σιένα 2-1 (67' Κρκιτς, 80' πέν. Πατσίνι - 87' Παολούτσι)Γιουβέντους - Σαμπντόρια 1-2 (24' πέν. Τζιοβίνκο - 54', 69' Ικάρντι)21:45 Νάπολι - Ρόμα