Εσωσε Τσέλσι και Βίλας-Μπόας ο Λάμπαρντ

19:04 2/1/2012 - Πηγή: Sport.gr

Μετά τις ισοπαλίες με Γουίγκαν, Τότεναμ και Φούλαμ, αλλά και την... ντροπιαστική τριάρα από την Αστον Βίλα στο Στάμφορντ Μπριτζ, η Τσέλσι έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει άλλη μία γκέλα (την πέμπτη κατά σειρά μετά τη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι), όμως το γκολ του Φρανκ Λάμπαρντ στο 89ο λεπτό έσωσε την παρτίδα για τους Μπλε, που επικράτησαν 2-1 της Γουλβς στο Μολινέ για την 20η αγωνιστική της

Premier League.

Οι λονδρέζοι ήταν καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως έπρεπε να φτάσει το 54ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ με τον Ραμίρες, ο οποίος ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ και πλάσαρε εύστοχα τον Χένεσι.

Η Γουλβς, όμως, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85' με δυνατό σουτ του Γουόρντ και όλα έδειχναν πως ο κλοιός γύρω από τον λαιμό του Βίλας-Μπόας θα έσφιγγε επικίνδυνα, όμως ο Λάμπαρτν έσωσε... τον προπονητή του, αφού έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Τόρες, ο Κόουλ γύρισε στον άγγλο μέσο που με προβολή έγραψε το τελικό 2-1.

Με αυτή τη νίκη, η Τσέλσι ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από την Αρσεναλ που φιλοξενείται στις 19:30GR από τη Φούλαμ.