Φουρτούνα στην άμυνα &ισόπαλο φινάλε

Ισόπαλη με σκορ 2-2 αναδείχθηκε η ΑΕΚ απέναντι στην ΑΕ Λεμεσού στο τελευταίο τεστ για τους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ επι κυπριακού εδάφους το βράδυ της Τετάρτης (10/8). Η αποδυναμωμένη λόγω ελλείψεων Ενωση εμφανίστηκε βελτωμένη επιθετικά και πέτυχε δύο τέρματα με τον Σιαλμά (12`) και τον Κάλα (46`), ωστόσο παρουσίασε για ακόμη μια φορά κακή αμυντική λειτουργία και πλήρωσε τα λάθη της τόσο στο 19` (γκολ ο Εστέβες)
όσο και κυρίως στο 55` όταν ο Κάλα πέτυχε αυτογκόλ και έγραψε το τελικό 2-2. Νικόλτσης κορυφή, Αραμπατζής στον άσοΜε τον Μανόλο Χιμένεθ να επιλέγει το αγαπημένο του 4-2-3-1, η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τον Αραμπατζή κάτω από τα δοκάρια, τους Γεωργέα, Κάλα, Αγκιρίμπα και Τσουκαλά στην άμυνα, τους Γκουλόν και Κλωναρίδη στον άξονα του κέντρου ενώ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Νικόλτση, προτιμήθηκε δεξιά ο Λαγός, αριστερά ο Σιαλμάς και στο κέντρο (σε ελεύθερο ρόλο) ο Γκερέιρο.Δυναμικό ξεκίνημα & γκολ με ΣιαλμάΟι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλαν τον ρυθμό τους στο πρώτο 20λεπτο, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας τρεις σημαντικές ευκαιρίες, από τις οποίες η μία κατέληξε στα δίχτυα. Συγκεκριμένα, στο 9` η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 1-0 με όμορφο γυριστό σουτ του Κάλα το οποίο έφυγε μόλις άουτ. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα η Ενωση βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σιαλμά, ο οποίος συνεργάστηκε ωραία με τον Γκερέιρο και πλάσαρε εύστοχα τον Ντεγκρά. Στο 17`, η Ενωση παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Γκερέιρο ο οποίος μετά από νέα συνεργασία με τον Σιαλμά σημάδεψε με σουτ το δοκάρι.Αμυντικά λάθη & τιμωρία από ΕστέβεςΠαρά το αισιόδοξο ξεκίνημα, τα αμυντικά προβλήματα της ΑΕΚ δεν άργησαν να κάνουν την εμφάνισή τους. Συγκεκριμένα, στην πρώτη ουσιαστική απειλή των κυπρίων στο ματς, η Ενωση δέχθηκε την ισοφάριση, όταν στο 19` ο Λασέρτα βρήκε τεράστιο κενό από δεξιά, σέντραρε και ο  Εστέβες ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-1 με προβολή . Σαν να μην έφτανε αυτό, η ΑΕΚ παραλίγο να βρεθεί πισω στο σκορ στο 34`, όταν ύστερα από φοβερή ασυνεννοησία Αγκιρίμπα-Γεωργέα, ο Ντος Σάντος σούταρε, αλλά ο συμπαίκτης του, Τζούνιορ, βρήκε αθελά του τη μπάλα και "αποσόβησε" το γκολ.Γκολ και... στις δύο εστίες ο ΚάλαΕντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε στο σκορ με το καλησπέρα. Συγκεκριμένα, στο 46`,  ο Γκερέιρο εκτέλεσε το φάουλ και ο Κάλα με πολύ ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο εννέα λεπτά αργότερα ο αμυντικός της Ενωσης εξελίχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή του ματς καθότι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα τηε ομάδας του, με... περίτεχνο τακουνάκι, ύστερα από νέα αμυντική ολιγωρία της Ενωσης.