Γλίτωσε το... κάζο ο Φέντερερ

Ο Φέντερερ, που διεκδικεί το... έβδομο αστέρι στο All England Club ώστε να φτάσει τον αριθμό των κατακτήσεων του Πιτ Σάμπρας, χρειάστηκε να υπερβάλλει εαυτό για να νικήσει τον Ζουλιέν Μπενετό και να προκριθεί στον 4ο γύρο του τουρνουά.Ο γάλλος που υπέστη κάταγμα στον αστράγαλο στο Μόντε Κάρλο τον Μάιο και επέστρεψε ανέτοιμος στο Ρολάν Γκαρός για να φτάσει στον 3ο γύρο, κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ στο ματς με τον
Φέντερερ με 6-4, 7-6 (7-3).Ο Φέντερερ πήρε το τρίτο με 6-2, πανηγυρίζοντας σαν τρελός, ωστόσο ο Μπενετό είχε το πάνω χέρι στο τέταρτο σετ και μόλις που κατάφερε ο κάτοχος 16 Grand Slam τίτλων να οδηγήσει το σετ σε τάι μπρέικ, το οποίο πήρε εύκολα με 8-6.Εκεί έσπασε η ψυχολογία του γάλλου που έχασε το πέμπτο σετ με 6-1 σε 26 λεπτά . Δέχθηκε τα συγχαρητήρια του διάσημου αντιπάλου του, αποθεώθηκε από το κοινό και θα ξεχάσει δύσκολα τη μεγάλη ευκαιρία που έχασε στο ματς που διήρκεσε τρεις ώρες και 34 λεπτά.Ο Φέντερερ Θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια έναν παιδικό του φίλο, τον βέλγο Ξαβιέρ Μαλίς που ξανανιώνει όποτε πατάει στο αγγλικό χορτάρι. Ο Μαλίς, ημιφιναλίστ το 2002, απέκλεισε σε πέντε σετ το Νο17 του ταμπλό, Ισπανό Φερνάντο Βερδάσκο.Ο ρώσος Μιχαήλ Γιούζνι στέρησε από τη Σερβία τη δυνατότητα να καμαρώσει τρεις παίκτες της στον 4ο γύρο μετά τη νίκη του επί του Νο8 του ταμπλό, Γιάνκο Τιπσάρεβιτς σε τέσσερα σετ.