"Γλυκιά" ήττα για τη Βαλένθια

Την πρόκρισή της στην 8άδα του Copa Del Rey πανηγύρισε η Βαλένθια, παρά την ήττα της με 1-2 από τη Σεβίλη. Σε συνδυασμό με το υπέρ τους 1-0 του πρώτου ματς, οι "Νυχτερίδες" πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο 66ο λεπτό, όταν ο Σολντάδο έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά. Η Σεβίλη ήθελε τρία γκολ, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν αρχικά να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Ράκιτιτς στο 70' και στις καθυστερήσεις να πετύχει μια νίκη χωρίς αντίκρισμα με αυτογκόλ του Βίκτορ Ρουίθ.

Αυριο (12/1)... τσεκάρει το εισιτήριο και η Μπαρτσελόνα που παίζει με την Οσασούνα, έχοντας ως προίκα το υπέρ της 4-0 του πρώτου αγώνα. Στο Μπιλμπάο, η Αθλέτικ υποδέχεται την Αλμπαθέτε (0-0 το πρώτο παιχνίδι).