Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 την Ντιναμό Τιφλίδας στο ΟΑΚΑ, για τα play off του Europa League

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League έκανε η ΑΕΚ, που νίκησε με 1-0 την Ντιναμό Τιφλίδας στο ΟΑΚΑ, για το πρώτο παιχνίδι των play off της διοργάνωσης. Σκόρερ του νικητήριου γκολ
ο Χοσέ Κάρλος με κεφαλιά στο 87ο λεπτό. Νωθρή στο πρώτο ημίχρονο η Ενωση, πολύ καλή στην επανάληψη, με κορυφαίους τους Κάλα, Μπέλεκ, Καφέ και Χοσέ Κάρλος. Φωνές από την πλευρά της ελληνικής ομάδας, για γκολ που λανθασμένα δεν μέτρησε στις καθυστερήσεις, μετά την κεφαλιά του Κάλα. Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-2-3-1 αφήνοντας τον αγαπημένο του ρόμβο και ο λόγος βέβαια είναι ο προφανής. Η έλλειψη κλασικού κόφτη, καθώς μετά και τη φυγή του Ντιόπ, ουδείς εκ των έσω, έχει καταφέρει να πείσει πως μπορεί να σηκώσει το βάρος της θέσης, ενώ βέβαια και ο σενεγαλέζος δεν αντικαταστάθηκε από μεταγραφή ποδοσφαιριστή.Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε τελικά ο Στιβ Μπέλεκ, έχοντας πίσω του τους Γκούντγιονσεν, Κάρλος στην αριστερή και τη δεξιά πτέρυγα αντίστοιχα και στον άξονα τον Λυμπερόπουλο. Εκτός έμεινε ο Δημήτρης Σιαλμάς, που μάλιστα αποκλείστηκε και από την 18άδα. Τον ανασταλτικό ρόλο στη μεσαία γραμμή ανέλαβαν οι Καφές, Μάκος, ενώ την 11άδα συμπλήρωναν οι Κωνσταντόπουλος, Γεωργέας, Καράμπελας, Δέλλας και Μανωλάς.Ξεχώρισε ο Μπέλεκ, έχασε ΔέλλαΑπό το πρώτο μέρος, η μοναδική αξιόλογη στιγμή τοποθετείται στο 18ο λεπτό, όταν ο Στιβ Μπέλεκ έστειλε με προβολή την μπάλα μόλις άουτ, από το ύψος της μικρής περιοχής και υπό πίεση, ύστερα από παράλληλη σέντρα από αριστερά. Εκτός από το γκολ που δεν ήρθε όμως, η ΑΕΚ είδε τα... χειρότερα με την αναγκαστική αποχώρηση του Δέλλα και αντικατάστασή του από τον Κάλα λίγο μετά το ημίωρο, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση στον δικέφαλο.Ανέβηκε στην επανάληψηΠαρότι η ελληνική ομάδα είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας πάντως, η έλλειψη της τελικής πάσας (κάτι που φάνηκε έντονα και στο διάστημα της προετοιμασίας) ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Ο Κάρλος δεν πήρε πρωτοβουλίες, ο Γκούντγιονσεν αγωνίστηκε στα άκρα και ο Λυμπερόπουλος βρέθηκε σε κακή μέρα. Τα σημάδια ανάκαμψης φάνηκαν με την είσοδο του Λεονάρντο στο β` μέρος, αντί του Λύμπε, με τον βραζιλιάνο να δίνει έμπνευση και ταχύτητα στην ομάδα του, όχι όμως και το γκολ.Αυτό θα μπορούσαν να το έχουν δώσει τα σουτ των Γκούντγιονσεν, Μάκου ή Κάρλος, με την προσπάθεια του πρώτου να μπλοκάρεται δύσκολα από τον τερματοφύλακα της Ντιναμό και τα σουτ των τελευταίων να φεύγουν μόλις άουτ. Νωρίτερα, ο Μπέλεκ από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι, με αποτέλεσμα η ώρα να περνάει και τα πόδια των Ενωσιτών να βαραίνουν.Κόντρα στην... κόντρα!Η Ντιναμό από την πλευρά της επέλεξε να στηριχτεί στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Ωστόσο με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσε να δεχτεί το γκολ, όταν ο Μπέλεκ έβαλε πλάτη τον αντίπαλό του στο 78ο λεπτό, διέσχισε το μισό γήπεδο, όμως ο αμυντικός της Ντιναμό κατάφερε να κάνει την προβολή στο πλασέ που επιχείρησε, παραχωρώντας το κόρνερ και γλιτώνοντας την ομάδα του από τα χειρότερα.Λύτρωση με Κά