Η Αργεντινή ισοπέδωσε τη Λιθουανία

Οι λιθουανοί αντιστάθηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο, όταν και τους χώριζε μόλις ένας πόντους από την Αργεντινή. Στη συνέχεια, οι Σκόλα και Τζινόμπιλι ανέλαβαν δράση και μαζί με τον... ανοιχτοχέρη Ντελφίνο καθάρισαν το παιχνίδι.Το 24-23 της πρώτης περιόδου έγινε 51-39 στο ημίχρονο κι αυτό ήταν μόνο η αρχή για την Αργεντινή, που πετούσε... φλόγες στην επίθεση.Με τον Σκόλα να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι και τον Ντελφίνο να... πυροβολεί από τη γραμμή του τριπόντου, η διαφορά είχε διαρκώς ανοδικές
τάσεις και έφτασε στους 17 πόντους στο 30` (78-61).Στην τελευταία περίοδο, η Λιθουανία ουσιάστικά πάλεψε για να αποφύγει το διασυρμό, αλλά δεν τα κατάφερε...Η Αργεντινή συνέχισε με πατημένο το γκάζι και κατάφερε να ξεκινήσει με μία εντυπωσιακή νίκη τις υποχρεώσεις της στο Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ, σπάζοντας μάλιστα και το φράγμα των 100 πόντων. Με 32 πόντους του Σκόλα, 21 του Τζινόμπιλι (είχε ακόμη 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και 20 του Ντελφίνο η Αργεντινή νίκησε με 102-79 και έδειξε πως είναι μία από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν μετάλλιο.