Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 70-66 της Γαλατασαράι στην Τουρκία, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Euroleague

Μετά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και η Μπαρτσελόνα διεύρυνε το αήττητο σερί της στην φετινή Euroleague, επικρατώντας δύσκολα με 70-66 της Γαλατασαράι στην Τουρκία, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Euroleague. Θρίλερ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους καταλανούς να είναι ψύχραιμοι

στις βολές και να παίρνουν την νίκη.

Η Μπαρτσελόνα στο 25' είχε προηγηθεί και με 20 πόντους διαφορά (36-56), ωστόσο με όπλο την επιμονή τους οι τούρκοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να ξαναμπούν στο ματς.

Στο α' δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες στο 19-19, ωστόσο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έτρεξε στη συνέχεια ένα επιμέρους 25-10 στην β' περίοδο και ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά, φεύγοντας για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-44.

Με αντεπίθεση στο τέλος, η Γαλατάσαραϊ μετέτρεψε το 52-64 σε 60-64 χάρη σε ένα 8-0 στα 2.18'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Στα 11'' πριν το τέλος, ο Λάκοβιτς έχασε μία από τις δύο βολές που επιχείρησε και ο Χουέρτας έγραψε το 66-70. Ο σλοβένος γκαρντ της Γαλατά πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά το έχασε.