Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-0 της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και αύξησε στο +6 τη διαφορά από τη Ρεάλ

Τίποτα δεν φαίνεται ικανό για να σταματήσει την Μπαρτσελόνα από την πορεία προς το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Οι μπλαουγκράνα, μετά τη νίκη τους στο El Clasico με 2-0 επί της Ρεάλ Μαδρίτης, επιβλήθηκαν με 3-0 της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και αύξησαν στο +6 τη διαφορά από τη 2η της βαθμολογίας βασίλισσα, η οποία, όμως, έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Μπαρτσελόνα – Ντεπορτίβο Λα Κορούνια 3-0 (15’ Μπόχαν, 68’ Πέδρο, 72’ Τουρέ)

Σε επιθετικό μονόλογο των γηπεδούχων εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο. Οι μπλαουγκράνα πήραν από νωρίς στα χέρια τους τα ηνία

του αγώνα, κάτι στο οποίο συνέβαλε και το γρήγορο γκολ που πέτυχαν. Ηταν το 15ο λεπτό, όταν ο Τσάβι γέμισε ωραία για τον Μπόχαν, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αρανθουμπία, γράφοντας το 1-0. Νωρίτερα, και συγκεκριμένα στο 8’, οι καταλανοί είχαν δοκάρι στο σουτ του Πέδρο, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Αλβες στο 24’.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να κυνηγάει το δεύτερο της τέρμ