Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 5-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Καμπ Νου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Primera Division

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης, την οποία διέλυσε με 5-0 στο Καμπ Νου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Primera Division. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 3-0, με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει χατ-τρικ και να διαμορφώνει το τελικό
σκορ. Οι μπλαουγκράνα μπήκαν δυνατά και μόλις στο 9' άνοιξαν το σκορ, με γκολ του Βίγια. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους μαδριλένους, έξι λεπτά αργότερα ο Μιράντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διπλασιάζοντας το προβάδισμα της Μπάρτσα. Στο 26', ο Μέσι έγραψε το 3-0, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το δεύτερο ημίχρονο στο Καμπ Νου, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τους καταλανούς να πετύχουν άλλα δύο τέρματα και να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους. Στο 78', ο Μέσι, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 4-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο αργεντινός διαμόρφωσε το τελικό 5-0, πετυχαίνοντας παράλληλα και χατ-τρικ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:Σάββατο (24/9)Αθλέτικ Μπιλμπάο - Βιγιαρεάλ 1-1 (44' Γκαμπιλόντο - 53' Νιλμάρ)Σεβίλη - Βαλένθια 1-0 (18' Κανουτέ)Ρεάλ Μαδρίτης - Ράγιο Βαγιεκάνο 6-2 (39', 51' πέν., 84' πέν. Ρονάλντο, 45' Ιγκουαϊν, 67' Βαρανέ, 73' Μπενζεμά - 1', 55' Μίκου)Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 (9' Βίγια, 15' αυτ. Μιράντα, 26', 78', 90'+1' Μέσι) Κυριακή (25/9)13:00GR Μαγιόρκα - Ρεάλ Σοσιεδάδ  17:00GR Λεβάντε - Εσπανιόλ  19:00GR Γρανάδα - Οσασούνα  21:00GR Σπόρτινγκ Χιχόν - Ράσινγκ Σανταντέρ  23:00GR Σαραγόσα - Μάλαγα  Δευτέρα (26/9)22:00GR Χετάφε - Μπέτις