Η κηδεία που έγινε πάρτι

19:15 6/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η... κηδεία του πρώτου ημιχρόνου εξελίχθηκε σε... πάρτι για τον ΠΑΟΚ στην επανάληψη, ο οποίος με 4 γκολ πέρασε πανηγυρικά (1-4) από την έδρα του Πανθρακικού, ο οποίος ήταν αήττητος τα τελευταία 6 ματς έχοντας δεχθεί μόλις ένα τέρμα. Ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος και στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας... μοιραίο τον Σαλπιγγίδη, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ από αυτογκόλ του Κάτσε. Με δέκα από το 38' ο Πανθρακικός, λόγω
αποβολής του Κουτσόπουλου, ενώ νωρίτερα είχε χάσει με τραυματισμό τον Βαϊρουά. Θετικό ντεμπούτο του Κατσουράνη.Με το αναμενόμενο σχήμα παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Γιώργος Δώνης σε σύστημα 4-3-3. Χακόμπο τερματοφύλακας, Αποστολόπουλος, Κατσικάς, Βιβιάν, Λίνο στην άμυνα, ο Κάτσε πίσω από τους Φωτάκη και Λάζαρ στο κέντρο, ο Λόρενς δεξιά, ο Ρομπέρ αριστερά και ο Σαλπιγγίδης σε θέση φορ.Από την άλλη πλευρά, ο Παύλος Δερμιτζάκης παρέταξε τον Πανθρακικό με 4-4-1-1. Ο Κουτσόπουλος κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Μπαϊκαρά, Σερφά, Σαρακατσάνος, Χρήστου. Αμυντικά χαφ οι Λαδάκης, Καστελάν και στις πτέρυγες οι Μίνγκα, Λουσέρο, με τον Βαϊρουά, πίσω από τον Παπαδόπουλο. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και είχε τρεις ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Κουτσόπουλος, επενέβη σωτήρια, τόσο στο πλασέ του Φωτάκη (10'), όσο στην κεφαλιά του Βιβιάν (11'), αλλά κυρίως στο τετ α τετ με τον Σαλπιγγίδη (12') κρατώντας το μηδέν για την εστία του Πανθρακικού.Κι ενώ ο Δικέφαλος είχε την υπεροχή στο 32ο λεπτό οι Θρακιώτες άνοιξαν το σκορ, όταν ο Μίνγκας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Κάτσε αιφνιδιάστηκε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας άθελά του το 1-0 για τον Πανθρακικό!Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο, αλλά την πέταξε στα σκουπίδια ο Σαλπιγγίδης. Ο Μακεδόνας φορ κέρδισε πέναλτι (και την αποβολή του Κουτσόπουλου), ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Αντίλοβιτς που κάθισε κάτω από τα γκολπόστ και μολονότι κρύος ψάρεψε τον Σάλπι αποκρούντας την εσχάτη των ποινών!Ο Πανθρακικός έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 και να κλειδώσει τη νίκη στο 61', όταν ο Λουσέρο βγήκε φάτσα με το τέρμα από ασίστ του Παπαδόπουλου, αλλά απέτυχε να νικήσει τον Χακόμπο και ο ΠΑΟΚ με την είσοδο του Κατσουράνη άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους.Στο 70ό λεπτό, λοιπόν, χρειάστηκε ένα... σλάλομ του Λαζάρ, που πέρασε 5 (!) αμυντικούς του Πανθρακικού και με έξοχο πλασέ ισοφάρισε για τον Δικέφαλο και έξι λεπτά αργότερα (76') ήρθε η ολική ανατροπή με τον Λίνο να βγάζει τη σέντρα και τον Σαλπιγγίδη με κεφαλιά να γράφει το 1-2 παίρνοντας ρεβάνς για το χαμένο τετ α τετ και το χαμένο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.Οι Θεσσαλονικείς έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με δύο ακόμη γκολ που σημείωσαν ο Γιάννου στο 87' με κεφαλιά ύστερα από σέντρα ακριβείας του Κατσουράνη και ο Σταφυλίδης στις καθυστερήσεις με τον ίδιο τρόπο μετά από σέντρα του Αποστολόπουλου.