Η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Εβερτον

Η Λίβερπουλ ήταν νικήτρια στο ντέρμπι της Premier League με την Εβερτον, της οποίας επικράτησε με 2-0. Κάρολ και Σουάρες σημείωσαν τα γκολ των Reds που αγωνίζονταν από το 23` με παίκτη παραπάνω. Στο 78` πέρασε ως αλλαγή στο ματς για την Εβερτον ο Απόστολος Βέλλιος. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τη Λίβερπουλ, καθώς από το 23` η Εβερτον έμεινε με 10
παίκτες λόγω -άδικης- αποβολής του Τζακ Ρόντγουελ.Ωστόσο, ακόμη και με παίκτη παραπάνω η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 44` έχασε πέναλτι με τον Κάουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ένα εκπλητικό σουτ του Ανταμ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χάουαρντ.Η λύση ήρθε τελικά στο 71ο λεπτό από τον Κάρολ, ο οποίος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Ενρίκε.Η Εβερτον προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Βέλλιο να μπαίνει στο ματς στο 78`, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ καθάρισε το ματς, με ατομική ενέργεια του Σουάρες, ο οποίος έγραψε το τελικό 2-0.