Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβηκε -προσωρινά- στην κορυφή της Primera Division, μετά την εντός έδρας νίκη της επί της Μπέτις, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβηκε -προσωρινά- στην κορυφή της Primera Division, μετά την εντός έδρας νίκη της επί της Μπέτις, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Η Μαγιόρκα έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις με την Βαλένθια, ενώ Χετάφε και Βιγιαρεάλ έμειναν στο 0-0.

Στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Μπέτις, ωστόσο κατάφερε

τελικά να επικρατήσει με 2-1. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, ο Ιγκουαϊν στο 46' νίκησε την άμυνα των φιλοξενούμενων και άνοιξε το σκορ για τους μερένχες, ενώ 13 λεπτά αργότερα, ο Κακά διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων

Ο Μολίνα στο 69' μείωσε για την Μπέτις σε 1-2, ωστόσο οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν πολύ, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Ιγκουαϊν, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στην Ρεάλ (3-1). Στο 73', ο αργεντινός επιθετικός των μαδριλένων πέτυχε χατ τρικ, γράφοντας το τελικό 4-1 για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Το γκολ του Ραμί στο 38' δεν αποδείχθηκε αρκετό για την Βαλένθια, η οποία κράταγε το προβάδισμα μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα με την Μαγιόρκα. Οι γηπεδούχοι έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χεμέντ. Τέλος, Χετάφε και Βιγιαρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:Σάββατο (15/10)Μαγιόρκα - Βαλένθια 1-1 (90'+3' πέν. Χεμέντ - 38' Ραμί)Χετάφε - Βιγιαρεάλ 0-0Ρεάλ Μαδρίτης - Μπέτις 4-1 (46', 70', 73' Ιγκουαϊν, 59' Κακά - 69' Μολίνα)21:00GR Μπαρτσελόνα - Ράσινγκ Σανταντέρ 23:00GR Γρανάδα - Ατλέτικο Μαδρίτης

Κυριακή (16/10)13:00GR Ράγιο Βαγιεκάνο - Εσπανιόλ 17:00GR Σαραγόσα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 19:00GR Λεβάντε - Μάλαγα 23:00GR Σεβίλη - Σπόρτινγκ Χιχόν

Δευτέρα (17/10)22:00GR Αθλέτικ Μπιλμπάο - Οσασούνα