Η Σερβία νίκησε 68-67 την Τουρκία και προκρίθηκε στους 8 του Ευρωμπάσκετ. Αποκλείστηκαν οι τούρκοι

Σε ένα συναρπαστικό ματς η Σερβία νίκησε με 68-67 την Τουρκία και πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ. Αντίθετα, οι δευτεραθλητές κόσμου τούρκοι είπαν πρόωρο αντίο στη διοργάνωση, αν και είχαν διπλή ευκαιρία στο φινάλε του αγώνα να κλέψουν τη νίκη. Με τον Τεόντοσιτς να ξεκινάει φουριόζος το ματς η Σερβία μπήκε στη θέση του οδηγού από την πρώτη περίοδο, με το σκορ να είναι στο 18-11.Η ανωτερότητα των σέρβων
συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι τούρκοι είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και σημείωσαν μόλις 27 πόντους στα τελευταία 20 λεπτά. Ετσι, η Σερβία πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με... αέρα 8 πόντων (35-27, 20`).Οι τούρκοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω. Αλλωστε, το ματς ήταν χωρίς αύριο και για τις δύο ομάδες, καθώς ο ηττημένος έλεγε πρόωρο αντίο στη διοργάνωση. Βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια με τον Ονάν οι τούρκοι μείωσαν στους τρεις με τη λήξη της τρίτης περιόδου και το φινάλε του αγώνα αναμενόταν να είναι συναρπαστικό (56-53, 30`).Η νευρικότητα κυριάρχησε στις επιθέσεις και των δύο ομάδων στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα το ντέρμπι να συνεχιστεί και πέντε λεπτά πριν από το φινάλε η διαφορά να είναι στους δύο πόντους (60-58 για τους σέρβους).Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι σέρβοι παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι, καθώς οι τούρκοι ήταν άστοχοι από τη γραμμή των ελεύθερων βολών και στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Ιβκοβιτς ήταν μπροστά με πέντε (68-63).Η Σερβία έδειχνε να κρατάει στα χέρια της τη νίκη, αλλά δύο κακές επιλογές του Τεόντοσιτς έδωσαν το δικαίωμα στην Τουρκία να ελπίζει, καθώς με καλάθι του Αρσλάν μείωσε στον πόντο (68-67) και είχε τη δυνατότητα με τον Ονάν να κλέψει τη νίκη. Ο Σαβάνοβιτς, όμως, κατάφερε να σταματήσει τον σέρβο γκαρντ, ενώ απέμεναν μόλις τέσσερα δευτερόλεπτα για τη νίκη.Οι τούρκοι είχαν, όμως, μία ακόμη ευκαιρία, αλλά και πάλι δεν έκαναν τη σωστή επιλογή. Ο Ιλιασόβα αστόχησε στην εκπνοή και η Σερβία πήρε τη νίκη, αλλά και την πρόκριση στη φάση των 8. Αντίθετα, οι δευτεραθλητές κόσμου, τούρκοι, έμειναν εκτός οκτάδας και επιστρέφουν πρόωρα στην πατρίδα τους.