Η Βαλένθια επικράτησε 4-3 της Ράσινγκ Σανταντέρ στο Μεστάγια, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Primera Division

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Βαλένθια επικράτησε 4-3 της Ράσινγκ Σανταντέρ στο Μεστάγια, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Primera Division. Επτά γκολ και τρεις εναλλαγές στο προβάδισμα συνέθεσαν το σκηνικό στο Μεστάγια, με την ομάδα του Εκτορ Ραούλ Κούπερ να επιστρέφει από το 0-1, να παίρνει προβάδισμα
τριών τερμάτων (3-1), αλλά να μην μπορεί να κρατήσει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας και να χάνει με 3-4 στο 90'! Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Ουνάι Εμερι, η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Σολδάδο. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μέχρι το 15' βρέθηκαν να χάνουν 1-2!Στο 6', ο Σολδάδο πέτυχε αυτογκόλ και ισοφάρισε για λογαριασμό της Ράσινγκ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Ακόστα έδωσε προβάδισμα 2-1 στους φιλοξενούμενους, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για την ομάδα του Κούπερ στις αρχές του δεύτερου μέρους. Στο 56', μετά από μία αντεπίθεση, ο Αντριάν έκανε το 3-1 για την Σανταντέρ, βάζοντας τις βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό.Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στην Βαλένθια, η οποία όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά πήρε εκ νέου το προβάδισμα και την νίκη, με γκολ στο 90'! Στο 58', ο Ράμι αρχικά μείωσε σε 2-3, ενώ στο 88' ο Σολδάδο, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα, ισοφάρισε σε 3-3.Σαν να μην έφτανε αυτό για την Ράσινγκ, ο Σολδάδο χτύπησε ξανά μετά από δύο λεπτά, ολοκληρώνοντας το χατ τρικ αλλά και την ανατροπή της Βαλένθια, η οποία επικράτησε με το τελικό 4-3!Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:Σάββατο (27/8)Σπόρτινγκ Χιχόν - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2 (69' πέν. Ντε Λας Κουέβας - 35', 65' Αγκιρέτσε) Βαλένθια - Ράσινγκ Σανταντέρ 4-3 (1', 88', 90' Σολδάδο, 58' Ράμι - 6' αυτ. Σολδάδο, 14' Ακόστα, 56' Αντριάν)  23:00GR Γρανάδα - Μπέτις Κυριακή (28/8)13:00GR Ατλέτικο Μαδρίτης - Οσασούνα  17:00GR Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ράγιο Βαγιεκάνο  19:00GR Μαγιόρκα - Εσπανιόλ  19:00GR Χετάφε - Λεβάντε  21:00GR Σαραγόσα - Ρεάλ Μαδρίτης  23:00GR Σεβίλη - Μάλαγα Δευτέρα (29/8)22:00GR Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ