Με το δεξί η Ανόρθωση

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα Κύπρου η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε εκτός έδρας 1-0 του Εθνικού Αχνας. Εθνικός ’χνας - Ανόρθωση 0-1Λυτρωτής για τους νικητές ήταν ο Γιαν Ρέζεκ, ο οποίος ξεκλείδωσε την άμυνα των γηπεδούχων στο 77`, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη της φετινή επιτυχία.Νέα Σαλαμίνα - ΑΕ Λεμεσού 0-3Με νίκη εκτός έδρας ξεκίνησε και η ΑΕΛ,
η οποία επικράτησε εύκολα 3-0 της Νέας Σαλαμίνας. Ο Εντμαρ στο 11` άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λεμεσού και οι Καφού - Λεγκέν μέσα σε 5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (60` και 65`) κλείδωσαν τη νίκη. Στο 90` αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους ο Γκριμές.Απόλλων Λεμεσού - Ερμής 2-0Με δύο γκολ ένα στο ξεκίνημα και ένα στο τέλος του δευτέρου ημιχρόνου, ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε 2-0 του Ερμή. Σκόρερ για του νικητές οι Νούνιες (46`) και Ματούσεβιτς (90`).Η 1η αγωνιστική συνεχίζεται την Κυριακή (28/8) και ολοκληρώνεται την Δευτέρα (29/8).28/8, 19:00GR Ολυμπιακός Λευκωσίας - Αναγέννηση Δερύνειας 28/8, 19:00GR ΕΝΠ - Αρης Λεμεσού29/8, 19:00GR ΑΕΚ Λάρνακας - ΑΠΟΕΛ29/8, 19:00GR Ομόνοια - Αλκή