Ιδρωσε ο ΠΑΟΚ, 73-69 τον Ηλυσιακό

Ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του αξιόμαχου Ηλυσιακού, επικρατώντας δύσκολα με 73-69 στην Πυλαία, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1.Τσαϊρέλης (18 π.), Χάτσερ (15 π.) και Μαργαρίτης (13 π.) οι καλυτεροι για την ομάδα του Μαρκόπουλου, ενώ από το συγκρότημα του Ζευγώλη διακρίθηκαν οι Στόγκλιν (21 π.), Χατζής (20 π.) και Δορκοφίκης (14 π.).Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε δύσκολη νίκη απέναντι σε έναν μαχητικό Ηλυσιακό, που ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 35', όταν οι γηπεδούχοι
πέρασαν μπροστά με 62-61 για πρώτη φορά μετά το 19'. Με επιμέρους σκορ 11-8 μέχρι το τέλος, η ομάδα του Μαρκόπουλου πήρε τη νίκη.Παρά το ιδανικό ξεκίνημα (9-0 στο 6') του ΠΑΟΚ, ο Ηλυσιακός με όπλο την ευστοχία του από τα 6,75μ. (8/11 στο πρώτο ημίχρονο) και ηγέτη τον Χατζή, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +5 (40-35).Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +9 (48-39) στο 25', αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ... ξύπνησε, αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 22-15 στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με το τελικό 73-69.Τα δεκάλεπτα: 13-18, 22-22, 16-14, 22-15.