ΠΑΟΚ | Με ανατροπή ο "Δικέφαλος"

Ο ΠΑΟΚ έδειξε ψυχικά αποθέματα και κατάφερε με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, να νικήσει με 73-69 τον Ηλυσιακό στην Πυλαία για την 22η αγωνιστική της Α1.

Η ομάδα του ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν μαχητικό Ηλυσιακό που ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 35', όπου οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 62-61 για πρώτη φορά μετά το 19'. Με επιμέρους σκορ 11-8 μέχρι το τέλος, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη.

Παρά

το ιδανικό ξεκίνημα (9-0 στο 6') του ΠΑΟΚ, ο Ηλυσιακός με δύναμη τα σουτ του έξω από τα 6.75 (8/11 στο πρώτο ημίχρονο) και τον Νίκο Χατζή σε μεγάλα κέφια, δημιούργησε μεγάλους πονοκεφάλους στον δικέφαλο και τον βρήκε προηγούμενο στο πρώτο ημίχρονο με 35-40. Στο ξεκίνημα του δευτέρου οι φιλοξενούμενοι με κεκτημένη ταχύτητα έφτασαν στο 39-48 στο 25'. Κάπου εκεί ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ, ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε την μεγάλη ανατροπή.

Ο Τσαϊρέλης ήταν ο καλύτερος για το δικέφαλο με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ σε 31 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 35-40, 51-54, 73-69

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χάτσερ 15 (2), Κασελάκης 4 (1 τρ. 5 ριμπ.), Χαραλαμπίδης 8 (1τρ. 6 ασίστ), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 18 (9 ριμπ.), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 13 (1 τρ, 8 ριμπ.), Νικολόπουλος, Καλλές 8 (8 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2.

Ηλυσιακός (Γιώργος Ζευγώλης): Καφκής 2, Αράπης, Αναγκόνιε 1 (4 ριμπ.), Αποστολίδης 3 (4 ασίστ), Χατζής 20 (3 τρ. 5 ριμπ.), Σπανός 4 (4 ριμπ.), Δορκοφίκης 14 (3), Αντωνάκης, Μόρισον, Γκάρισον 2, Παραγιός 2, Στόγκλιν 21 (3 τρ 3 ασίστ).