Ιστορική νίκη για Μπεσίκτας, 81-65 την Παρτιζάν

Η Μπεσίκτας σημείωση την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Euroleague, επικρατώντας με 81-65 της Παρτιζάν στην Τουρκία, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ερμάν Κουντέρ επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 19-14.Στη συνέχεια, οι σέρβοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά και πάλι οι τούρκοι είχαν λύσεις. Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο 39-30, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 61-53.Η Μπεσίκτας κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη με 81-65, με εντυπωσιακή εμφάνιση στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Από τους νικητές, ο Τζέρελς σημείωσε 15 πόντους, ενώ από την Παρτίζαν ο Λούσιτς πέτυχε 18.Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-30, 61-53, 81-65.