Ηττα και άγχος για Λα Κορούνια

Εξαιρετικά δύκολη είναι πλέον η υπόθεση παραμονής για την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια που ηττήθηκε με 1-0 από την αδιάφορη Βαγιαδολίδ.Το ματς δεν είχε ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με το πρώτο καλό σουτ να έρχεται στο 25ο λεπτό, με τον Οσκαρ να αστοχεί από καλή θέση, χωρίς καμία άλλη φάση για το πρώτο μέρος.Στην επανάληψη η Βαγιαδολίδ μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό. Σκόρερ ο Χάβι Γκέρα με εξαιρετικό τακουνάκι μετά από κόρνερ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:Σάββατο 11/5Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαγιόρκα 2-1 (8' Αρντουίθ, 79' Γιορέντε, Ντος Σάντος 81')Βαγιαδολίδ - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια (49' Γκέρα)19:00 Βαγιαδολίδ - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια23:00 Εσπανιόλ - Ρεάλ ΜαδρίτηςΚυριακή 12/520:00 Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα22:00 Μάλαγα - Σεβίλη