Και τώρα η Ρούμπιν

Οι ερυθρόλευκοι με ένα εντυπωσιακό πρώτο εικοσάλεπτο καθάρισαν από νωρίς το ντέρμπι, φτάνοντας εύκολα στο 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.Στα υπόλοιπα λεπτά, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε και απλώς διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ, έχοντας το μυαλό του στο δύσκολο ταξίδι στην παγωμένη Ρωσία.Το ματς με τη Ρούμπιν για τους 32 του Europa League
βρίσκεται στο μυαλό του Ερνέστο Βαλβέρδε και των παικτών του, οι οποίοι γνωρίζουν πως στη Μόσχα δεν θα συναντήσουν τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.Το κρύο είναι πολύ στη Μόσχα και γι` αυτό η αναμέτρηση αναμένεται να διεξαχθεί τελικά το μεσημέρι της Τρίτης (14/2) και όχι το απόγευμα.Η Ρούμπιν έχει σίγουρα πλεονέκτημα, αν τελικά το ματς γίνει στο -12, αλλά και ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε καλή ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση.Οι τελευταίες νίκες έχουν δημιουργήσει καλό κλίμα στο Λιμάνι, αν και σίγουρα χρειάζεται μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι της ομάδας. Σίγουρα ένα γκολ στο πρώτο 20λεπτο θα ήταν ό,τι πρέπει και απέναντι στη Ρούμπιν, αλλά αν αυτό το γκολ δεν έρθει οι ερυθρόλευκοι πρέπει να αποδείξουν ότι έχουν πλάνο και για τα υπόλοιπα 70 λεπτά του αγώνα.Η αντίστροφη μέτρηση για την ευρωπαϊκή πρόκληση ξεκίνησε και το Σάββατο (11/2) ξεκινάει και το μακρύ ταξίδι για την παγωμένη Μόσχα.