Καϊζερσλάουτερν και Αουγκσμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga

Η Καϊζερσλάουτερν έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας δέκα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90', στον αγώνα απέναντι στην νεοφώτιστη Αουγκσμπουργκ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga. Ο Θάνξος Πέτσος αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έχοντας καλή παρουσία. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είναι αήττητοι στις 2 πρώτες αγωνιστηκές (2 ισοπαλίες), κατάφεραν να προηγηθούν
πολύ νωρίς στο σκορ, με γκολ του Μόλντερς στο 9'.Στην συνέχεια, οι νεοφώτιστοι κλείστηκαν στα καρέ τους, έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να τον εκμεταλλευτούν, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Αουγκσμπουργκ να προηγείται 1-0.Η πίεση της Λάουτερν αυξήθηκε στο δεύτερο μέρος, με τον τερματοφύλακα της Αουγκσμπουργκ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να κρατάει με τις επεμβάσεις του το προβάδισμα για την ομάδα του.Οι προσπάθειες των γηπεδούχων απέδωσαν τελικά καρπούς στο 80', όταν ο Σέχτερ με σουτ μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1 για την Καϊζερσλάουτερν, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της BundesligaΣάββατο (13/8)Σάλκε - Κολωνία 5-1 (42' πεν., 47', 84' Χούντελααρ, 48' Χόλτμπι, 59' Ραούλ - 12' Ποντόλσκι)Αμβούργο - Χέρτα Βερολίνου 2-2 (25' πεν. Πέτριτς, 61' Σον - 43' Τορούν, 88' Μιγιάτοβιτς)Νυρεμβέργη - Ανόβερο 1-2 (56' Πέκχαρτ - 16' Αμπντελαουέ, 27' πεν. Ράους)Φράιμπουργκ - Μάιντς 1-2 (91' Σισέ - 64' Ρίσε, 79' Τσούπο-Μότινγκ)Χόφενχαϊμ - Ντόρτμουντ 1-0  (9' Σαλίχοβιτς)Βόλφσμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου 0-1 (90+ Λουίς Γκουστάβο)Γκλάντμπαχ - Στουτγάρδη 1-1 (67' πεν. Ντάεμς - 71' Κακάου)Κυριακή (14/8)Καϊζερσλάουτερν - Αουγκσμπουργκ 1-1 (80' Σέχτερ - 9' Μόλντερς)18:30GR Μπάγερ Λεβερκούζεν - Βέρντερ Βρέμης