Καλός ο Αρης, εντυπωσιακή η κερκίδα, αλλά ήττα με 1-2 από την Πενιαρόλ σε φιλικό ματς

Ο Αρης εντυπωσίασε αλλά ηττήθηκε από την Πενιαρόλ με 1-2 στο σπουδαίο φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Κλεάνθης Βικελίδης. Οι «κίτρινοι» παρουσίασαν πολλές αγωνιστικές αρετές αλλά και μια μεγάλη αδυναμία. Αυτή της έλλειψης εκτελεστικής δεινότητας αφού έχασαν. ένα τσουβάλι ευκαιρίες. Ο Καρίμ Σολτάνι πέτυχε το γκολ της ομάδας του Σάκη Τσιώλη. Η εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περισσότεροι από 20.000 οπαδοί του Αρη που κατέκλυσαν
στο Κλεάνθης Βικελίδης αν μη τι άλλο ήταν το επιπλέον κίνητρο για τους παίκτες του Σάκη Τσιώλη. Ο έμπειρος τεχνικός χρησιμοποίησε τους Λαζαρίδη, Γιαννίτση στο κέντρο της άμυνας, ενώ στα άκρα έπαιξαν οι Βανγκέλι, Μίσελ οι οποίοι συχνά πυκνά προωθούνταν στις πτέρυγες. Ο Φατί είχε ρόλο κόφτη, ενώ ο Καπετάνος είχε ρόλο επιτελικού μέσου και η μπάλα περνούσε από τα πόδια του στις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες των «κίτρινων». Καστίγιο και Σολτάνι έπαιξαν στα άκρα αν και δεν ήταν λίγες οι φορές που έβγαιναν ως κρυφοί φορ, ενώ ο Τσέζαρεκ ήταν στην κορυφή της επίθεσης.Ο Αρης ξεκίνησε έχοντας πολύ ενθουσιασμό με χαρακτηριστικό γεγονός τις τρεις τελικές προσπάθειες που είχε από τους Μίσελ, Καστίγιο. Κυρίως ο Μεξικάνος είδε πολλά κέφια και όταν είχε τη μπάλα στην άμυνα της Πενιαρόλ σήμανε συναγερμός. Η πρώτη σπουδαία ευκαιρία ήταν με τον Σολτάνι στο 21' όταν ο Γαλλοαλγερινός με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν σημάδεψε σωστά. Ωστόσο οι Ουρουγουανοί ήταν αυτοί που πέτυχαν το πρώτο γκολ, αιφνιδιάζοντας με τον Πέρεζ στο 22ο λεπτό. Στα επόμενα δέκα λεπτά ο Αρης είχε δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με εκπληκτικά σουτ που έπιασε ο Καπετάνος, για να φθάσουμε στο 40ο λεπτό όπου μετά από πάσα του Βανγκέλι, ο Σολτάνι με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν μάλιστα να πετύχουν την ανατροπή με τον Τσέζαρεκ στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά ο Κροάτης δεν κατάφερε να νικήσει τον Καρίνι.Η πίεση του Αρη συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας ξεκάθαρες ευκαιρίες με σπουδαιότερη το δοκάρι του Σολτάνι στο 53ο λεπτό μετά από ελιγμούς του Γαλλοαλγερινού εντός της περιοχής, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ούτε ο Νέτο κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Σολτάνι δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε στο 56' όταν έκανε τη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Δύο λεπτά αργότερα, η Πενιαρόλ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Παστορίνι που σε τετ α τετ με τον Σηφάκη δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.Στο 71ο λεπτό επιβεβαιώθηκε ένας άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που θέλει την ομάδα που χάνει ευκαιρίες να δέχεται γκολ. Ο Βανγκέλι ανέτρεχε εντός της περιοχής τον Σίλβα και ο Κορούχο εκτέλεσε εύστοχα για το 1-2. Στο τελευταίο 20πτο οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν τουλάχιστον να ισοφαρίσουν έχοντας τρεις κλασικές φάσεις με τους Τόχα, Φατί, αλλά ο Καρίνι κράτησε ανέπαφη την εστία του.ΑΡΗΣ: Σηφάκης (46' Βελλίδης), Νέτο (61' Γιαννιώτας), Σολτάνι (73' Οικονομόπουλος), Τσέζαρεκ (46' Τόχα), Καστίγιο (79' Πορτίγια), Φατί (89' Σακάτα), Γιαννίτσης (46' Παπαζαχαρίας), Μίσελ, Λαζαρίδης, Βανγκέλι (78' Καζναφέρης), Καπετάνος (61' Αγγελούδης).ΠΕ