Καταδικαστική ήττα Παναιτωλικού στο Ηράκλειο

20:53 8/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οι Παναιτωλικός απέχει πλέον τέσσερις βαθμούς από τον 13ο στη βαθμολογία Εργοτέλη, ενώ έπεσε και τρεις βαθμούς πίσω από την Κέρκυρα, με δύο αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Από την άλλη, ο ΟΦΗ σφράγισε και μαθηματικά την παρουσία του στη Super League για την επόμενη σεζόν.Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν από νωρίς να μπουν μπροστά στο σκορ και είχαν τρεις καλές
στιγμές στο πρώτο 25λεπτο. Δύο φορές ο Χαριστέας, με κεφαλιά και σουτ, και μία ο Θεοδωρίδης με απευθείας χτύπημα φάουλ προσπάθησαν να νικήσουν τον Σαχσανίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ αντέδρασε σωστά σε όλες τις περιπτώσεις.Ενώ ο Παναιτωλικός έχανε τις ευκαιρίες, ήταν ο ΟΦΗ αυτός έκανε το 1-0, στο 30ό λεπτό. Ο Κάλαϊτζιτς εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Τσενάμο.Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με στόχο να διατηρήσει το προβάδισμά του στο σκορ, αφήνοντας στον Παναιτωλικό την πρωτοβουλία των κινήσεων.Παρότι πίεσαν, οι παίκτες του Τάκη Λεμονή δεν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν την πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Αντίθετα, ο ΟΦΗ λίγο έλειψε να κάνει δύο τα τέρματά του στο 82', ωστόσο το γκολ του Χόρχε Λόπεθ ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ.