Καθάρισε με Ιβανσιτς

Με τον Αντρέας Ιβανσιτς να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, η Μάιντς επικράτησε με 2-1 της Νυρεμβέργης στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga.Υπόθεση εννέα λεπτών ήταν το παιχνίδι της Μάιντς κόντρα στη Νυρεμβέργη, αφού οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το σκορ, από τη δική τους πλευρά πολύ γρήγορα στο ματς.Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 12’ ο Μίλερ και το 2-0 έκανε μετά από εννιά λεπτά ο Ίβανσιτς. Στο 40ο λεπτό ο Νίλσον μείωσε σε 2-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, με
τις δύο ομάδες να μην κάνουν τίποτα περισσότερο στο δεύτερο μέρος.Μετά από αυτή τη νίκη (4η σε 5 ματς εντός έδρας) η Μάιντς σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής: Παρασκευή (9/11) Μάιντς-Νυρεμβέργη 2-1 (12’ Μίλερ, 21’ Ίβανσιτς- 40’ Νίλσον) Σάββατο (10/11) Μπάγερν Μονάχου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 16:30 Σάλκε-Βέρντερ Βρέμης 16:30 Φράιμπουργκ-Αμβούργο 16:30 Άουγκσμπουργκ-Ντόρτμουντ 16:30 Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χόφενχαϊμ 19:30 Κυριακή (11/11) Βόλφσμπουργκ-Λεβερκούζεν 16:30 Στουτγκάρδη-Ανόβερο 18:30 Γκρόιτερ Φιρτ-Γκλάντμπαχ 18:30