Κηδεία στην Τούμπα, το πάνω χέρι ο Ατρόμητος

Με δύο γκολ του Στέφανο Ναπολεόνι ο Ατρόμητος ανέτρεψε το εις βάρος του αποτέλεσμα, κέρδισε 2-1 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και απέκτησε το πάνω χέρι για την κατάκτηση της πρώτης θέσηςΤεράστια νίκη για τον Ατρόμητο, που για ακόμα μία φορά αποδείχθηκε ο κακός δαίμονος του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε στο 33' με τον Σαλπιγγίδη, αλλά ο Ατρόμητος με αντεπίθεση στην
επανάληψη έφτασε στη μεγάλη ανατροπή. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Στέφανο Ναπολεόνι, που αρχικά ισοφάρισε στο 46' και στο 93' έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους. Οι περιστεριώτες μάλιστα είχαν δύο δοκάρια με Σουμπίνιο και Μπρίτο, εκμεταλλευόμενοι τους πολλούς κενούς χώρους, που άφηναν οι παίκτες του ΠΑΟΚ στην προσπάθειά τους να φτάσουν στη νίκη. Στους δέκα βαθμούς πλέον και οι δύο ομάδες με τον Ατρόμητο όμως να έχει το προβάδισμα. Τον Αστέρα υποδέχονται τελευταία αγωνιστική οι παίκτες του Παράσχου, στα Γιάννινα πάει ο ΠΑΟΚ. Εντονες αποδοκιμασίες των φιλάθλων προς τους παίκτες του Δικεφάλου με το τελευταίο σφύριγμα του Στυλιάρα.Σε ένα ημίχρονο, που δεν είχε ρυθμό και οι δύο τερματοφύλακες δεν είχαν πολύ δουλειά, ο Σαλπιγγίδης φρόντισε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος του Ράντμαν και να δώσει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Οι θεσσαλονικείς είχαν κατά κύριο λόγο την πρωτοβουλία, έφταναν σχετικά εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά χώλαιναν στην τελική ενέργεια με αποτέλεσμα να μην απειλούν. Ενα καλό σουτ του Βούκιτς στο 8' πέρασε ανεκμετάλλευτο με τον σέρβο να φαίνεται επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.Ολίσε και Ρομπέρ είχαν για ακόμα ένα ματς τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες, ενώ ο Σταφυλίδης έκανε πολύ καλή δουλειά ως αμυντικός χαφ. Ο Ατρόμητος από την πλευρά του θέλησε κυρίως να κρατήσει το μηδέν και να απειλήσει με αντεπιθέσεις, ωστόσο μόνο στο 14' και μετά από ατομική προσπάθεια του Ναπολεόνι ανησύχησε τον Γλύκο. Παρότι δυσκολευόταν στη δημιουργία, ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί στο 33' μετά από οργανωμένη προσπάθεια και προβολή του Σαλπιγγίδη.Τα δεδομένα στην επανάληψη όμως άλλαξαν, καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Ατρόμητος ισοφάρισε. Ο Ουντότζι βρήκε με ωραία κάθετη τον Ναπολεόνι και αυτός με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Γλύκο για το 1-1 στο 46'. Ο Βούκιτς μετά από απίστευτο λάθος του Ράντμαν σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία στο 54' να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε αποπροσανατολιστεί και ο Ατρόμητος είχε πάρει ψυχολογία. Παρόλα αυτά είχε μία ακόμα καλή στιγμή στο 61', με τον Λίνο να σουτάρει άουτ από καλή θέση.Οι ευκαιρίες αυτές βοήθησαν τον Δικέφαλο να πάρει εκ νέου τα ηνία και στο 68' απείλησε πάλι με τον Σαλπιγγίδη να πιάνει αέρα από πολύ ευνοϊκή θέση. Τις μεγάλες φάσεις όμως τις είχε ο Ατρόμητος όταν στο 76' ο Σουμπίνιο και στο 79'  ο Μπρίτο σημάδεψαν το οριζόντιο δοκάρι του Γλύκου. Το ματς είχε πάρει άγρια ομορφιά και ο ΠΑΟΚ απάντησε με καλά σουτ των Κατσουράνη και Ολίσε. Ο Ατρόμητος φρόντισε να δώσει δραματικό φινάλε. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στα τελευταία λεπτά με Ολίσε και Γεωργιάδη, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία κουβέντα. Ο Ναπολεόνι μετά από γρήγορη αντεπίθεση νίλησε με ωραίο πλασέ τον Γλύκο στο 93', πάγωσε την Τούμπα και χάρισε τεράστια νίκη στον Ατρόμητο.