Κλείδωσε την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ, 2-0 την Σκεντερμπέου στην Αλβανία

Η παρουσία του ΑΠΟΕΛ στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League πρέπει να θεωρείται δεδομένη από το βράδυ της Τετάρτης (13/7), καθώς οι πρωταθλητές Κύπρου επικράτησαν με 3-0 της Σκεντερμπέου στην Αλβανία, μετατρέποντας σε τυπική υπόθεση τη ρεβάνς της 20ης Ιουλίου στο Στάδιο ΓΣΠ
της Λευκωσίας. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν άτυχος στο πρώτο ημίχρονο, αφού αν και δημιούργησε τουλάχιστον πέντε κλασικές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ, δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Κοσέχι. Απ' την άλλη, οι αλβανοί δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί για τον Διονύση Χιώτη.Στην επανάληψη οι πρωταθλητές Κύπρου ήταν πιο ουσιαστικοί, καθώς μετέτρεψαν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο 52' και μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των παικτών του ΑΠΟΕΛ, ο Νούνο Μοράις έκανε το 1-0 για τους κυπρίους.Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γαλαζοκίτρινοι "κλείδωσαν" τη νίκη και την υπόθεση πρόκριση, πετυχαίνοντας και δεύτερο τέρμα, μετά από άπιαστο σουτ του Μαντούκα στο αριστερό παραθυράκι του Κοσέχι.