Κόλλησαν στο μηδέν Παραγουάη και Εκουαδόρ

03:11 4/7/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ισόπαλες χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Παραγουάη και Εκουαδόρ στο πρώτο τους ματς για τον Β' όμιλο του Κόπα Αμέρικα. Απόλυτη ισοπαλία στον όμιλο, αφού Βραζιλία και Βενεζουέλα στο πρώτο χρονικά παιχνίδι έμειναν επίσης στο 0-0. Χωρίς να σκοράρει κάποια ομάδα κύλησε η πρώτη αγωνιστική ημέρα του Β' ομίλου στο Κόπα Αμέρικα, με τις Παραγουή και Εκουαδόρ να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης.Στο α' ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες ευκαιρίες
για γκολ, χωρίς ωστόσο να βρίσκουν στόχο. Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν και η Παραγουάη, που κυριάρχησε, έφερε το ματς στα μέτρα της.Χάρη στον τερματοφύλακα Ελισάγκα όμως, που κράτησε το μηδέν σε πολλές καλές στιγμές, με σημαντικότερη την ευκαιρία του Σάντα Κρουζ στο 63', η ομάδα του Ισημερινού κατέκτησε τον πολύτιμο βαθμό.ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Βιγιάρ, Πίρις, Ντα Σίλβα, Βερόν, Τόρες, Μπαρέτο (39' Βέρα), Ριβέρος, Ορτιγόσα, Εστιγκαρίμπια, Μπάριος (72' Βαλδές), Σάντα Κρους (83' Σεμπάγιος).ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Ελισάγκα, Ρεάσκο, Αραούχο, Εράσο, Αγιόβι, Καστίγιο, Νομπόα, Βαλένσια (46' Αρόγιο), Μέντες (81' Κιρός), Μπενίτες, Καϊσέδο.