Λευκή ισοπαλία για ΑΕΛ, χαμένο πέναλτι στο... 98' η Γκλάντμπαχ!

Με εντός έδρας ισοπαλία ξεκίνησε το ταξίδι της ΑΕΛ στους ομίλους του Europa league. Η κυπριακή ομάδα έμεινε στο 0-0 με την ισχυρή Γκλάντμπαχ, σ' έναν αγώνα όπου και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να σκοράρουν, με μεγαλύτερη το χαμένο πέναλτι των γερμανών στο... 98'!Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, αγγίζοντας το γκολ σε δύο περιπτώσεις
στο 5λεπτο. Μόλις στο 1' ο Ρινγκ σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 5' ο Χάνγκε είχε δοκάρι.Η ΑΕΛ ανέβηκε από 20λεπτο και μετά και απείλησε για πρώτη φορά με τον Ρουί Μιγκέλ να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Στέγκεν.Στο ίδιο μοτίβο η ΑΕΛ και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί στο 48' με τον Βοού και το 51' με τον Εντμάρ.Στο 58ο λεπτό ο Ντεγκρά "κατέβασε ρολά" σε κοντινή κεφαλιά του Χάνκε. Ο γκολκίπερ της ΑΕΛ είχε απάντηση και στην κεφαλιά του Ντεκαμάργκο στο 85'.Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι, καθώς σε προσπάθειά του να διώξει ο Σέρτζιο χρησιμοποίησε το χέρι. Ο Βεντ ανέλαβε την εκτέλεση και μπροστά στον... σπεσιαλίστα στις αποκρούσεις των πέναλτι, Ντεγκρά, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.