Λεβέντικη νίκη του Ολυμπιακού, 82-71 τη Φενέρ

Κόντρα στις συνεχιζόμενες αναποδιές (τραυματισμός Μάντζαρη, Κατσίβελη, αποβολή με ντισκαλιφιέ του κορυφαίου Λο, σκίσιμο στο φρύδι του Χάινς), ο Ολυμπιακός νίκησε πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό 82-71 τη Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ στο ΣΕΦ και με ρεκόρ πλέον 3-3, διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για την κατάληψη μιας εκ των πρώτων δύο θέσεων του 6ου ομίλου.Με τους ΜακΚάλεμπ και Αντερσεν να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού,
η Φενέρ είχε την πρωτοπορία στο σκορ στην πρώτη περίοδο, φτάνοντας τη μέγιστη τιμή στο +5 (10-15 και 14-19). Ο Ολυμπιακός με σερί 7-0 προηγήθηκε 21-19, αλλά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, υπολειπόμενος ένα πόντο (23-24).Με τον εκπληκτικό Λο να φτάνει τους 12 πόντους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 36-29 στο 15' και 40-33 στο 17'. Σε εκείνο το σημείο έγινε η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι και "πάγωσε" προσωρινά το ΣΕΦ: Μια κοκορομαχία των Λο και Σάτο, που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή των δύο παικτών με ντισκαλιφιέ. Η -αυστηρή- απόφαση των διαιτητών ζημίωσε περισσότερο τον Ολυμπιακό, αφού μεγάλωνε το πρόβλημα στα γκαρντ, λόγω της δεδομένης απουσίας των τραυματιών Μάντζαρη και Κατσίβελη. Παρόλα αυτά, οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το ημίχρονο 43-37.Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε γκάζι και πήρε παραμάζωμα τους τούρκους. Ολοκληρώνοντας στο 28' ένα επιμέρους σκορ 15-2, έφτασε στο +20 (63-43) και ουσιαστικά έβαλε πρόωρο τέλος στο ματς.Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο στην τελευταία περίοδο, πέρα από το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός διατηρούσε διαφορά ασφαλείας (+18 και πάνω), ήταν ότι ο Σπανούλης -ο οποίος είχε λύσεις στην επίθεση- συμπλήρωνε 1/6 βολές (16%)! Με τον Σερμαντίνι να φτάνει τους 8 πόντους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +23 (72-49) και στη συνέχεια χαλάρωσαν, δίνοντας δικαίωμα στην Φενέρ να μειώσει στους 15 στο 37' (75-60) και στους 10 (80-70) στο 39'. Το παιχνίδι έκλεισε με τον Τζος Πάουελ να επανεμφανίζεται και να προλαβαίνει να κάνει 3 φάουλ σε 2 λεπτά!Πλέον το μυαλό όλων στο λιμάνι είναι στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Α1 με τον Παναθηναϊκό, την ερχόμενη Δευτέρα (4/2) στο ΣΕΦ.ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ