Λύγισαν στην παράταση οι Λέικερς

08:44 7/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο άσος της ομάδας του Ντιτρόιτ σημείωσε συνολικά 34 πόντους στο ματς και Λέικερς δεν απέφυγαν την ήττα με 85-88.Παρότι είχαν σε κακή βραδιά τον Κόμπι Μπράιαντ, οι Λιμνάνθρωποι στηρίχθηκαν στους Μπάινουμ (30 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 3 κοψίματα) και Πάου Γκασόλ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κοψίματα) και είχαν τον έλεγχο του ματς μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου.Στη συνέχεια, όμως, οι Πίστονς πήραν τα ηνία του αγώνα, χάρη στον εντυπωσιακό
Στάκεϊ.Ο Μπράιαντ, πάντως, στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση, όπου όμως οι Πίστονς διατήρησαν την υπεροχή τους. Αρτέστ και Κόμπι έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς σε δεύτερη παράταση και η νίκη πήγε στα "πιστόνια".Την πιο ντροπιαστική ήττα της σεζόν γνώρισαν οι Μάτζικ, που πέταξαν στα σκουπίδια μια διαφορά 20 πόντων για να διασυρθούν (100-84) από τους Μπόμπκατς, τη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος!Με τον Νοβίτσκι να σημειώνει τους 24 από τους 28 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μάβερικς νίκησαν με 95-85 τους Νικς.Οσο για τους Σέλτικς νίκησαν ένα ακόμη ματς στην παράταση, 97-92 τους Ρόκετς. Με κορυφαίους τους Pierce - Allen, κλείδωσαν άλλη μια νίκη για να πλησιάσουν τους Σίξερς στην κορυφή της Atlantic Division.Τέλος, οι Χιτ ξέσπασαν για τις δυο συνεχόμενες ήττες από Τζαζ και Λέικερς στους Νετς, τους οποίους διέλυσαν με 108-78.