Με γκολ του Μήτρογλου ο Ατρόμητος νίκησε 1-0 τον Αρη στη Θεσσαλονίκη

Πέρυσι χτύπησε στο Κλεάνθης Βικελίδης με τη φανέλα του Πανιωνίου, φέτος με αυτή του Ατρόμητου. Ο λόγος για τον Κώστα Μήτρογλου που με δικό του τέρμα οδήγησε την ομάδα του Περιστερίου στη νίκη με 1-0 επί του Αρη στη Θεσσαλονίκη. Ο Γιώργος Δώνης παρουσίασε ένα εξαιρετικό σύνολο, που ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο και πως να το πάρει, κάνοντας ένα σημαντικό απολογισμό τεσσάρων βαθμών στα πρώτα δύο εκτός έδρας (είχε πάρει ισοπαλία στο Ηράκλειο).
Οι κίτρινοι από την άλλη, που έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν με τον Καστίγιο, πλήρωσαν την επιπολαιότητα του Σολτάνι, που αποβλήθηκε στο 45', αλλά και την έλλειψη λύσεων στην επίθεση. Του πάει το Βικελίδης του ΜήτρογλουΜε όρεξη να παίξουν ανοιχτό και επιθετικό ποδόσφαιρο μπήκαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες, με τον Ατρόμητο να έχει την κατοχή, αλλά τον Αρη να απειλεί πρώτος. Ηταν το 15' όταν ο Νέτο έβγαλε τετ α τετ τον Καστίγιο, ο οποίος όμως πήγε να κάνει το κάτι παραπάνω σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία. Γεγονός, που το πλήρωσε ο Αρης, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά (από φάουλ του Πίτου Γκαρσία), δείχνοντας πως του πάει το Βικελίδης (είχε σκοράρει δύο φορές πέρυσι με τον Πανιώνιο).Νευρικοί οι κίτρινοι, το πλήρωσε ο ΣολτάνιΤο γκολ αυτό έφερε εκνευρισμό στους γηπεδούχους, που έκαναν πολλά λάθη, με τον Τόχα να πληρώνει... το μάρμαρο και να γίνεται αλλαγή πριν το μισάωρο. Ο Ατρόμητος με ωραία κυκλοφορία είχε επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του και είχε ευκαιρίες να σημειώσει δεύτερο γκολ, αλλά ο Σηφάκης κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Ο Αρης απάντησε με ένα φάουλ του Νέτο, αλλά η νευρικότητά των κίτρινων ήταν φανερή. Χαρακτηριστικό ήταν ένα απογοητευτικό σουτ του Καπετάνου από καλή θέση, αλλά και η ανόητη αποβολή του Σολτάνι στις καθυστερήσεις για χτύπημα εκτός φάσης στον Επστάιν.Με καλή κυκλοφορία ήλεγχε ο ΑτρόμητοςΜε αριθμητικό πλεονέκτημα ο Ατρόμητος ήταν κυρίαρχος και στην επανάληψη. Με ψυχραιμία και πολλές πάσες στη μεσαία γραμμή οι παίκτες του Δώνη ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι, ενώ στο 50' είχαν μία καλή φάση με τον Τάτο. Οι του Αρη από την άλλη, έδειχναν κενοί τόσο από ψυχικές, όσο και από σωματικές δυνάμεις και δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Ιτάνζ, με τον Καστίγιο να προσπαθεί να τα κάνει όλα μόνος του όταν έπαιρνε τη μπάλα.Προσπάθησε με στημένα, αλλά...Ο Αρης προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με στημένα, αλλά κι αυτές οι προσπάθειες περνούσαν χωρίς αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους να είναι κάπως φλύαροι, αλλά να δείχνουν σιγουριά στις κινήσεις τους. Ο Τσιώλης συνεχώς ανακάτευε την τράπουλα εντός του αγωνιστικού χώρου, έριξε στη μάχη και τον Τοπούζη, αλλά ο Ατρόμητο αντέδρασε σωστά σε κάθε περίπτωση και τελικά φεύγει από τη Θεσσαλονίκη με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.