Με το... αριστερό η Εθνική στο Ισραήλ

00:28 9/6/2012 - Πηγή: Sport.gr
 Άσχημο ήταν το πρώτο σετ για τους διεθνείς μας, που δέχτηκαν 9 μπλοκ από τους Σλοβάκους, ενώ υπέπεσαν σε 8 λάθη. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκαν να χάνουν με 8-5, στη συνέχεια ανέβηκε η απόδοσή τους και με τον άσο του Παναγιώτη Πελεκούδα που ήταν και ο μόνος στο πρώτο σετ, πήραν προβάδισμα (13-12).  Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με αδυναμία στην επίθεση, έχασαν το πρώτο σετ
με 25-19. Στα αξιοσημείωτα η εκπληκτική άμυνα του Μενέλαου Κοκκινάκη με το πόδι και ενώ το σκορ ήταν 13-13 αλλά στη συνέχεια, δεν μπόρεσε να πάρει τον πόντο, αφού δέχτηκε το μπλοκ από τους Σλοβάκους. Πολύ καλύτερα ήταν τα πράγματα στο δεύτερο σετ, με την ελληνική ομάδα να δυσκολεύεται μεν αλλά να το κερδίζει με 26-24. 54% επιτυχία στην επίθεση, σε σχέση με το 26% του πρώτου σετ, δείχνει τη διαφορά βελτίωσης της ελληνικής ομάδας, που δεν δέχτηκε ούτε ένα μπλοκ! Για πρώτη φορά, οι διεθνείς μας στο σετ προηγήθηκαν στο 9-8, με την επίθεση του Κοκκινάκη. Στη συνέχεια, οι Σλοβάκοι βρέθηκαν πίσω με 12-9 αλλά  οι διεθνείς μας βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να μειώσουν. Ο Κάσπερ με το σερβίς του δημιούργησε στη συνέχεια πρόβλημα στην ελληνική υποδοχή αλλά Πετρέας και Καρυπίδης έδωσαν επιθετικές λύσεις. Το σετ έληξε τελικά 26-24 υπέρ της εθνικής μας μετά το διπλό μπλοκ των Πετρέα – Μπέλλου στον Χρίνακ. Το τρίτο σετ δεν χωρά ιδιαίτερη ανάλυση, οι διεθνείς είχαν χαμηλά ποσοστά σε όλους τους τομείς, δεν κατάφεραν να πάρουν πόντο από το μπλοκ και το έχασαν με 25-12. Στο 4ο σετ, οι διεθνείς μας το πάλεψαν αρκετά, καταφέρνοντας μάλιστα να πλησιάσουν στον πόντο (15-14) αλλά στη συνέχεια, δεν μπόρεσαν να πάρουν κεφάλι σε κανένα σημείο του σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-19 υπέρ των Σλοβάκων με την ελληνική ομάδα να χάνει το παιχνίδι με 3-1.  Σλοβακία (Κρτιάνσκι): Μπενζ 10, Σζάρατς 2, Γιόστσκακ 4, Κουμπς (λίμπερο) 80% (40%), Γιακούμποβ, Σκλαντάνι, Κρτιάνσκι 4, Ζάτκο 3, Χρίνακ 7, Ογκουρσακ 1, Γιάβορτσικ, Κάσπερ 1. Ελλάδα (Λεώνης): Μπέλλος 5, Πετρέας 5, Τερζής 1, Καρυπίδης 6, Πελεκούδας 7, Θ. Παπαδημητρίου, Σαρικεϊσογλου, Τακουρίδης, Αχ. Παπαδημητρίου (λίμπερο) 50% (29%), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 4, Ριζόπουλος 3.