Με... υπογραφή Ρόμπεν

Στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 12 χρόνια επέστρεψε η Μπάγερν που νίκησε 2-1 τη Ντόρτμουντ στον τελικό του Γουέμπλεϊ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπεν. Ο Ολλανδός που έχασε δύο... άχαστα τετ α τετ στο πρώτο ημίχρονο είχε μια ασίστ και το νικητήριο γκολ για τους Βαυαρούς δύο λεπτά πριν το φινάλε χαρίζοντας το... Άγιο Δισκοπότηρο στην ομάδα του Μονάχου. Καλύτερη στο ξεκίνημα και με πολλές χαμένες ευκαιρίες η ομάδα του Κλοπ, ισοφάρισε άμεσα το γκολ που δέχθηκε,
όμως έπεσε στο φινάλε...► OΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟΜε το πόδι πατημένο στο... γκάζι μπήκε στο γήπεδο η Ντόρτμουντ που για τα πρώτα 25 λεπτά ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του τελικού χάνοντας ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 10' σουτ του Μπλαστσικόβσκι πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Νόιερ άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο γκολκίπερ της Μπάγερν απέκρουσε με το ένα χέρι σε κόρνερ μακρινό δυνατό σουτ του Λεβαντόφσκι. Στο 14' νέα μεγάλη φάση για τους Βεστφαλούς, με τον Μπλαστσικόβσκι από τη μικρή περιοχή να πλασάρει, αλλά και πάλι ο Νόιερ απέκρουσε ενστικτωδώς! Το εκρηκτικό 20λεπτο έκλεισε για τη Ντόρμουντ με δυο ακόμα φάσεις. Στο 19' ο Ρόις έφυγε στην κόντρα και σούταρε έξω από την περιοχή, όμως ο Νόιερ έδιωξε ξανά σε κόρνερ και στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας της Μπάγερν σταμάτησε το σουτ του Μπέντερ μέσα απ' τη μεγάλη περιοχή. Η Μπάγερν "ξύπνησε" μετά το 25ο λεπτό και άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία της στην αναμέτρηση. Μάλιστα, στην πρώτη της καλή φάση, λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ. Στο 26', λοιπόν, ο Μάντζουκιτς έπιασε την κεφαλιά την οποία έδιωξε με τα ακροδάχτυλα στο δοκάρι ο Βάιντενφελερ και κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρτίνεθ έπιασε νέα κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ αυτή τη φορά.Οι Βαυαροί έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 30' με τον Ρόμπεν που βγήκε τετ α τετ με τον Βάιντενφελερ, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ντόρτμουντ να απειλήσει με τον Λεβαντόφσκι να βγαίνει τετ α τετ, με τον Νόιερ να κρατάει για ακόμη μια φορά το μηδέν για την εστία της Μπάγερν!Το ημίχρονο έληξε με απίστευτη ευκαιρία για την Μπάγερν και συγκεκριμένα τον Ρόμπεν στο 43', ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την λάθος αντίδραση του Χούμελς, ήρθε... φάτσα με τον Βάιντενφελερ, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από το... πρόσωπο του γκολκίπερ της Ντόρτμουντ. Ενα... χορταστικό από φάσεις, αλλά δίχως γκολ πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες δίχως τέρματα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα...Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε δίχως αλλαγές και με τις δυο ομάδες να μπαίνουν... νωχελικά στο γήπεδο. Τελικά η Μπάγερν πήρε προβάδισμα με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Ρόμπεν μετά από εξαιρετική κάθετη του Ριμπερί έβγαλε εκτός εστίας τον Βάιντενφέλερ και κάνοντας το παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Μάντζουκιτς ολομόναχο να πλασάρει και να κάνει το 0-1.Η απάντηση της Ντόρτμουντ ήρθε άμεσα και συγκεκριμένα στο 67', όταν ο Ντάντε εντελώς... βλακωδώς γκρέμισε τον Ρόις και ο Ριτσόλι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Γκιουντογκάν νίκησε από το σημείο του πέναλτι τον Νόιερ στέλνοντας από τη μια γωνία τη μπάλα και από την άλλη τον τερματοφύλακα της Μπάγερν ισοφάρίζοντας σε 1-1.Στο 72' έγινε η φάση του ματς με την Μπάγερν να χάνει απίστευτη ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Από κακή εκτίμηση των αμυντικών της Ντόρτμουντ, ο Μίλερ το εκμεταλλεύτηκε και ντρίπλαρε τον Βάιντενφελερ, ο οποίος επιχείρησε άστοχη έξοδο, όμως το γύρισμα που έγινε για τον Ρόμπεν, πρόλαβε τελευταία στιγμή ο Σούμποτιτις και με σωτήρια προβολή προ του Ολλανδού που ήταν έτοιμος να σκοράρει έσωσε τη Ντόρτμουντ!Στο 85' ο Λεβαντόφσκι πέτυχε εντυπωσιακό γκολ, όμως είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του για να την κατεβάσει και έτσι, ορθώς, δεν μέτρησε το τέρμα. Δύο λεπτά αργότερα η Μπάγερν είχε την ευκαιρία για να σκοράρει με τον Σβάινσταϊγκερ, που έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Βάιντενφελερ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.Τελικά οι Βαυαροί πέτυχαν αυτό που ζητούσαν στο 88', με τον Ρόμπεν, ο οποίος στο πρώτο μέρος είχε χάσει δύο τετ α τετ, αλλά αυτή τη φορά του δόθηκε η ευκαιρία και δεν λάθεψε. Ο Ριμπερί με τακουνάκι βρήκε τον Ολλανδό, ο οποίος ανάμεσα από τρεις παίκτες πλάσαρε εύστοχα τον Βάιντενφελερ κάνοντας το 1-2 για την Μπάγερν.