Μεγάλο βήμα παραμονής για τον Εργοτέλη, 3-1 την Καβάλα στο Ανθή Καραγιάννη

Σπουδαία νίκη που του εξασφαλίζει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία πανηγύρισε ο Εργοτέλης. Οι κρητικοί επικράτησαν με 3-1 της Καβάλας στο Ανθή Καραγιάννη και δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος βρίσκονται 4 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Υπεροχή η Καβάλα, γκολ ο ΕργοτέληςΟ δυνατός αέρας εμπόδιζε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τους αργοναύτες, όμως, να προσπαθούν

να επιβάλλουν από νωρίς τον ρυθμό τους και να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Δασκαλάκη να αναγκάζεται σε σωτήρια επέμβαση σε καλό σουτ του Θεοδωρέλη μόλις στο 2ο λεπτό.

Οι παίκτες του Ντε Μος συνέχισαν να πιέζουν, αλλά ήταν ο Εργοτέλης αυτός που έφτασε πρώτος στο γκολ. Ο Κορδονούρης είχε... προειδοποιήσει στο 20`, με την καλή του κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ, αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Μπούντιμιρ έβγαλε την ασί