Μέσω της... ρουλέτας η Ουρουγουάη στον τελικό

Ουρουγουάη και Ιράκ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και στην παράταση, αλλά στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι οι λατινοαμερικάνοι επικράτησαν 7-6 και προκρίθηκαν στον τελικό του Μουντιάλ Νέων, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τη ΓαλλίαΓια ακόμα ένα νοκ άουτ παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου Νέων ο νικητής κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Σε αυτή την περίπτωση πιο ψύχραιμοι και τυχεροί αποδείχθηκαν οι ουρουγουανοί, που τελικά έκαμψαν την αντίσταση των ιρακινών.Ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου
θα διεξαχθεί μεταξύ Ουρουγουάης και Γαλλίας το Σάββατο (13/7).Παρότι το Ιράκ ήταν το αουτσάιντερ κατάφερε να προηγηθεί και να βάλει δύσκολα στην Ουρουγουάη. Σκόρερ ήταν ο Αλί Αντνάν, που με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 34' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.Η Ουρουγουάη βγήκε στην επίθεση για να απαντήσει, αλλά δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το Ιράκ θα πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό ο Μπουένο ισοφάρισε στο 88' και έστειλε το ματς στην παράταση.Εκεί δεν άλλαξε τίποτα και το εισιτήριο του τελικού κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Οι παίκτες της Ουρουγουάης ήταν πιο ψύχραιμοι και τυχεροί και τελικά επικράτησαν με7-6.