"Μισή" αυτοκτονία...

10:13 9/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Παναθηναϊκός με την αυτοκτονική του εμφάνιση στην Ανδαλουσία κατάφερε να ξαναβάλει στο παιχνίδι της πρόκρισης τη Μάλαγα, αλλά ακόμη κρατάει ο ίδιος την τύχη στα χέρια του.Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία να βγάλουν ουσιαστικά εκτος μάχης της Μάλαγα και να έχουν πιο ήσυχο το κεφάλι τους, στις υπόλοιπες τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν για την ολοκλήρωση του Top 16.Με βασικό
του όπλο την άμυνα ο Παναθηναϊκός είχε φέρει το ματς στα μέτρα του στο πρώτο ημίχρονο (35-26) και όλα έδειχναν πως δεν θα αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα για να φτάσει στη νίκη.Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όμως, ήρθε το πρώτο black out. Με σερί 9-0 η Μάλαγα ξαναμπήκε στο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός άντεξε μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά εκεί... βραχυκύκλωσε και πάλι.Δέχθηκε σερί 11-0 από τη Μάλαγα και ηττήθηκε με 66-60.Μη γελιόμαστε, σε ματς επιπέδου Ευρωλίγκα είναι σχεδόν αδύνατο να κερδίσεις ένα παιχνίδι, έχοντας σημειώσει μόλις 60 πόντους σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Η θεωρία επιβεβαιώθηκε και οι πράσινοι γνώρισαν την ήττα από τη Μάλαγα, η οποία μπήκε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης.Γιατί μπορεί να βρίσκεται μία νίκη πίσω από τον Παναθηναϊκό, αλλά έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς κάλυψε την ήττα με πέντε πόντους που είχε γνωρίσει στο ΟΑΚΑ.Ακόμη κι έτσι, πάντως, οι πράσινοι θεωρητικά είναι το φαβορί για πρόκριση, καθώς έχουν δύο ματς με Μπάμπεργκ και Αλμπα, ένα με τη Ρεάλ και ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους με την ΤΣΣΚΑ.Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έχει πιο εύκολο πρόγραμμα από τη Μάλαγα που έχει εκτός έδρας αναμετρήσεις με Ρεάλ και Φενέρ, εντός με ΤΣΣΚΑ και Αλμπα.Συνεπώς, στον Παναθηναϊκό αρκεί να κάνει το καθήκον του. Με νίκες απέναντι στους γερμανούς και με την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ, οι πράσινοι (λογικά) κλειδώνουν την πρόκριση.