Πάρτι, πάρτι στις 9 του Μάρτη (VIDEO)

09:57 9/3/2013 - Πηγή: AEK365

Για την ιστορία της, λίγα μέτρα μακριά από το σπίτι της, πήγε η ΑΕΚ στη Ριζούπολη εκείνο το βράδυ, σαν σήμερα ακριβώς 10 χρόνια πριν (9/3/03, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.
Η γωνιά κιτρινόμαυρη και στο γήπεδο 11 παικταράδες να κάνουν... όργια. Πάτησαν τον Ολυμπιακό, που ήθελε σαν "τρελός" τη νίκη για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα (που εν τέλει έχασε)

από τον Παναθηναϊκό. Η ΑΕΚ όμως παίζοντας για την ιστορία της πήγε εκεί μέσα και στην κυριολεξία τον πάτησε! Το 0-1 ο (φονιάς τους) Ντέμης στο 33' για μία ΑΕΚ που έχασε κλασικές ευκαιρίες να μεγαλώσει το σκορ πριν φύγει το ημίχρονο, με εκείνη του Τσιάρτα χαρακτηριστική.
Το 1-1 έγινε στο 70' με τον Γιαννακόπουλο, με τη Ριζούπολη να μετατρέπετε σε... κόλαση. Για λίγα λεπτά όμως. Το φινάλε άνηκε σε μία ομάδα: την ΑΕΚ. Τέτοιος καταιγισμός είχαμε και έχουμε χρόνια να δούμε. Κάθε λεπτό και από μία κλασική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ένας πραγματικός... χαμός μπροστά στην εστία του Ολυμπιακού, ο οποίος είτε εξαιτίας του Κατεργιανάκη, είτε με την τύχη κρατούσε το βαθμό της ισοπαλίας. Στο 94' όμως χτύπησε ο Κατσουρανής. Σουτ, γκολ, 1-2, έκρηξη από τη μία πλευρά, "κηδεία" από την άλλη... Ήταν η δικαίωση για την καλύτερη ομάδα εκείνη τη βραδιά...

Το τραγουδάκι "πάρτι, πάρτι στις 9 του Μάρτη..." πριν το ματς ακόμα αποδείχθηκε προφητικό... Ήταν πραγματικά ένα κιτρινόμαυρο πάρτι...

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΠΡΟΤΑΣΟΦ): Κατεργιανάκης, Πατσατζόγλου (46' Νινιάδης), Βενετίδης, Αμανατίδης, Γιαννακόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Μαυρογενίδης, Οφορίκουε (60' Αλεξανδρής), Άντζας, Ζέτεμπεργκ (55' Χούτος), Ανατολάκης

ΑΕΚ (ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ): Χιώτης, Μπορμπόκης, Κωστένογλου, Ζαγοράκης, Τσιάρτας (60' Πέτκοφ), Νικολαϊδης, Κασάπης (82' Γεωργέας), Ράιτ, Κατσουράνης, Λάκης, Ίβιτς (65' Κρέεκ)